avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Despre folosirea denumirii de firma pe un produs al ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Despre folosirea denumirii de firma pe un produs al altei firme

Buna ziua.
Am si eu o problema la care as dori un raspuns, o eventuala sugestie...
Firma noastra se numeste XXX SRL. La alta firma in vitrina apare un produs si dedesuptul lui este scris si denumirea XXX care este aceeasi cu numele firmei noastre.
Ca sa nu mai foloseasca aceasta denumire, firma noastra cum poate obliga pe firma respectiva ? Initial pe cale amiabila dar daca nu sunt de acord ce putem face ?

Va multumesc
Eduard Anghel
Cel mai recent răspuns: issa , utilizator 14:18, 27 Aprilie 2005
Sub ce forma e trecut acest nume?
Este posibil ca firma respectiva sa aiba inregistrata o marca pentru acel produs, care marca sa cuprinda tocmai denumirea firmei Dvs.
Detaliati putin, daca se poate...

Av. Dinu
Deci sa revin cu detalii...
Sa zicem ca firma noastra se numeste SC XXX SRL
La firma respectiva apare scris pe copertina de la usa SC YYYYYYYY SRL si dedesupt "XXX" deci denumirea firmei noastre... Mai devreme am scris ca este vorba de un produs... am gresit... deci nu este produs, apare sub denumirea firmei.

Va multumesc.
xxx nu este o denumire generica de genul Cafe-bar sau crama , etc.?
Daca denumirea firmei voastre nu a fost protejata la OSIM, poate fi folosita si de catre altcineva. Poate si daca e protejata sa fie folosita, dar in acest caz ai posibilitatea sa ii dai in judecata.
De cele mai multe ori, vei gasi si denumiri de firme identice in localitati diferite, daca nu ai rezervat numele la Reg. Com. pentru intreaga tara.
Sfatul meu, in urma informatiilor pe care le-ai furnizat, este sa mergi la OSIM sa ceri o cercetare documentara si afli daca numele este protejat in domeniul tau de activitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Denumire firma vs marca pavelescu2005 pavelescu2005 salut am un srl - sc abc xyz srl daca cineva inregistreaza la osim "abc xyz" ma poate obliga sa-mi schimb denumirea firmei ? multumesc (vezi toată discuția)
Denumire firma strelitia strelitia Buna ziua, La infintarea unei societati trebuie sa faci rezervare de 3 denumiri ale firmei. 1. La care denumire se refera la cea care va fi de forma SC ... (vezi toată discuția)
Concurenta neloiala.... Aceeasi Aceeasi Stimatii mei , administrez o firma care poarta numele de "xxx" inregistrata la OSIM, si care are ceva vechime...sa zicem peste 10 ani . Constat cu stupoare, cu ... (vezi toată discuția)