Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 329/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 329/2009

Mai este valabila Legea 329/2009? Ma intereseaza valabilitatea acestei legi in ideea reorganizarii ce urmeaza a avea loc in cadrul Ministerului Mediului.
DA, este in vigoare.
Date suplimentare:

LEGE nr.329 din 5 noiembrie 2009
privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional, publicat in M.Of. nr. 761/9 noi. 2009.

Functie pasiva (adica modificari/completari):
-Promulgată: D. nr.1.644/2009 pentru promulgarea Legii privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional
Modificată:
-L. nr.65/2010 pentru completarea art. 42 din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional
- introduce alin. (3) la art. 42
- L. nr.167/2010 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 15/2010 pentru modificarea art. 13 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu
- abrogă art. 36
- O.U.G. nr.99/2010 pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul alocării fondurilor în agricultură
- modifică art. 48 alin. (1) şi (2)
- O.U.G. nr.4/2011 privind stabilirea unor măsuri pentru reorganizarea Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Statului şi pentru executarea obligaţiilor de plată ale instituţiilor publice stabilite prin titluri executorii
- modifică anexa nr. 1
- O.U.G. nr.11/2011 privind utilizarea indicatorului de referinţă câştigul salarial mediu brut în actele normative din domeniul muncii şi protecţiei sociale
- înlocuieşte, în cuprinsul cap. IV, sintagma "salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat" cu sintagma "câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat"
- O.U.G. nr.12/2011 pentru reorganizarea unor instituţii aflate în subordinea Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, precum şi pentru reducerea unor cheltuieli
- modifică anexa nr. 2
- O.U.G. nr.28/2012 ORDONANTA DE URGENTA pentru modificarea si completarea unor acte normative privind garantarea in domeniul agriculturii si dezvoltarii rurale (abrogata prin L. nr.36/2013)
- modifică art. 50, art. 51, art. 55; introduce art. 55 indice 1.
Multumesc! Pot spera ca in masura numarului de posturi ramase in organigrama sa am prioritate tinand cont ca sunt divortata si am in intretinere un minor? Precizez ca sunt functionar public si in compartimentul in care imi desfasor activitatea mai sunt 4 persoane cu aceeasi calificare. Doua au mai putin de 5 ani pana la pensionare.Cum se procedeaza in acest caz? La disponibilizarile din 2009 cei care aveau mai putin de 5 ani pana la pensionare nu au participat la examen. Au fost din start considerati neconcediabili dupa care ceilalti ramasi in acelasi compartiment au sustinut un examen.Cum considerati ca se poate hotara in acest caz si daca in situatia mea se exclud initial aceste doua persoane ca fiind „intangibile” pe Legea 329?
Legea nr.329/2009 nu va ajuta in acest sens, chiar daca este inca in vigoare.
Criteriile de concediere trebuie stabilite prin Ordin al mInistrului Mediului.
Da.Multumesc aveti mare dreptate. Cred ca am facut ceva confuzii in ceea ce priveste codul muncii, contractul colectiv de munca si ce am mai citit in Ordinul de Ministru stabilit pentru disponibilizarea din 2009. Sa speram ca se vor gandi si la familiile monoparentale mai ales ca dna R Plumb a avut parea ca femeile care au in intretinere minori,multe la numar in Romania,trebuiesc sustinute in campul muncii. Este o masura sociala si nu stiu in ce masura poate fi aplicabila impreuna cu Legea functionarului public.
NIci Legea nr.188/1999 nu va avantajeaza in acest sens, intrucat nu reglementeaza astfel de criterii.

Banuiesc aca pentru disponibilizarile din 2013 va trebui sa se emita un nou Ordin cu privire la procedura si criterile privind concedierea.

Potrivit OUG nr.77/2013:
Art. 4. - Institutiile si autoritatile publice prevazute la art. 1 alin. (1) au obligatia ca, in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, sa adopte/emita actele normative/administrative specifice de aprobare a structurii functionale, in conformitate cu masurile prevazute la art. 1-3, dupa caz.