Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Venitul lunar de completare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Venitul lunar de completare

Buna seara, in urma concedierii colective, fostii angajati ai Televiziunii Romane pot beneficia de venitul lunar de completare conform OUG 36/2013
Care este data concedierii acestora?
Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 36/2013 privind aplicarea in perioada 2013-2018 a unor masuri de protectie sociala acordata persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate in baza planurilor de disponibilizare a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 251, din 30 aprilie 2013 si a intrat in vigoare la data publicarii.

Prin urmare, OUG nr.36/2013 nu se aplica retroactiv.
Sunt de acord cu raspunsul umneavoastra, dar am si o nelamurire, tinand cont ca art.2 din OUG 116/2006 expira la data de 31.12.2012 iar OUG 36/2013 isi incepe valabilitatea din 30.04.2013 constatam ca ramane o perioada de 3 luni neacoperita de un cadru legal in aceasta privinta. Ce putem face in aceasta privinta?
Numai sa vedeti daca exista un ccm aplicabil angajatorului. Din cate cunosc exista Contract Colectiv de Muncă la TVR, valabil până în 2014.