Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Vector fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Vector fiscal

Buna ziua

Ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema?O firma infiintata in ianuarie 2013 ca si platitoare impozit profit....avea obligativitatea ca din februarie sa treaca la micro si sa schimbe vectorul fiscal?Mnetionez ca firma nu realizeza venituri din consultanta iar capitalul social nu este detinut de stat...
Imi puteti da si o baza legala va rog?

Multumesc!
Inteleg ca in cazul meu firma infiintata in ianuarie 2013 ca platitoare impozit profit...NU aveam obligativitatea de a trece la micro cf art

Norme metodologice.
ART. 112^2.
5. Persoanele juridice române pentru care perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii încetează în cursul anului aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul respectiv, începând cu trimestrul în care încetează perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii.
Persoanele juridice române nou-înfiinţate în perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013 inclusiv, care nu au optat până la data de 31 ianuarie 2013 să aplice sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, nu sunt obligate potrivit prevederilor legale în vigoare începând cu data de 1 februarie 2013 să aplice acest sistem de impunere pentru anul 2013. Aceste persoane juridice urmează să verifice condiţiile prevăzute de art. 112^1 din Codul fiscal, la data de 31 decembrie 2013, în vederea încadrării în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul fiscal 2014.
irinuka2005, utilizator
Buna ziua,

Asa cum bine ati sesizat, in cazul in care societatea a fost infiintata in ianuarie 2013 si pana la 31.01.2013 nu a optat pentru aplicarea sistemului de impozitare in discutie, nu avea obligatia sa aplice incepand cu 01.02.2013 acest sistem.
Baza legala este tocmai textul normelor de aplicare ale art.112^2 pe care l-ati citat.

Numai bine