Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua CIM cu 8 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua CIM cu 8 ore

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma informati daca putem sa incheiem un CIM cu opt ore unui salariat care lucreaza si ca profesor tot opt ore.
Stiam ca orice persoana poate avea 2 CIM cu cate opt ore doar ca nu stiu daca si pentru bugetari e valabil.
Va multumesc.
1. Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2. Prevederile Codului muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in baza unui singur contract individual de munca . In cazul unui cumul de functii, interdictia referitoare la cele 40 si, respectiv, 48 de ore, nu isi mai gaseste aplicabilitate.

3. In speta, puteti incheia un astfel de c.i.m.