Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procuror mincinos
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procuror mincinos

Buna, in dosarul fratelui meu, pe care procurorul l-a inaintat catre JUDECATORIE(nu Tribunal) se gasesc numai minciuni. Aceste minciuni contrazic chiar si declarartiile martorilor atat ale apararari cat si ale acuzarii. Termenele, care sunt foarte importante, sunt decalate cu lunile de exemplu din iunie se ajunge la iulie, cu toate ca exista actul cu pricina cu IUNIE si din 2010 se ajunge la 2011...
Fratelui meu i se imputa ca ar fi avut imprumuturi la CEC cu toate ca hartia emisa de catre CEC confirma ca fratele meu NU a avut niciodata vre-un imprumut la ei, dar procurorul sustine ca a avut. Martorii acuzarii afirma ca fratele meu nu a luat banii si chiar si fiul celui care a facut plangerea afirma ca nu fratele meu a luat banii dar procurorul sustine in dosarul inaintat ca el i-a luat pentru a-si acoperii datoria la CEC. Care datorie?!

Ce sa facem? Se poate face plangere impotriva unui asemenea om?
Va multumesc.
Daca toate probele sunt aiurea nu va putea fi condamnat.
Instanta va aprecia in raport de probe si nu de sustinerile acuzarii.

Nu cred ca se poate asa ceva dar nici sa va contrazic nu pot...
Avocatul va trebuii sa dovedeasca in instanta ca dumneavoastra aveti dreptate si cele spuse de acuzare nu ...

Da devarat imi cer scuze ... nu ma refeream asa dar daca avocatul poate dovedii foarte clar ca cele spuse de procuror sunt minciuni ...la asta ma-m referit
Burghardt Norbert,
Nu, procurorul trebuie sa dovedeasca pe baza de probe ca inculpatul este vinovat.
Asa este cu prezumtia de nevinovatie...
Va multumesc pentru raspunsuri. Stau cu dosarul in fata si nu realizez cum se poate asa ceva... cu toate ca exista documente si marturiile toate, totul negru pe alb... nu inteleg cum poate sa completeze cu date aiurea, dar care in mod evident sunt in favoarea celui ce a depus plangerea, cu toate ca martorii lui si fiul lui chiar ii dau dreptate fratelui meu si confirma cele spuse de dratele meu...procurorul noteaza ca a comis inselaciunea in mod voit pentru a isi acoperii datoriile la Cec, cu toate ca are hartie emisa de CEC ca nu a avut niciodata bani imprumutati, si sustine si ca a luat bani la o anumita data cu toate ca toti martorii spun ca nu este asa si mai spune si ca bani au fost virati in cec, ceea ce nu este adevarat, fratele meu nu a avut niciodata o suma mai mare de 300 de lei in cec ...
Mai are tupeu sa imi acuze mama de marturie mincinoasa, cand ea a spus doar adevarul, ceea ce reiese si din acte si din marturiile depuse de martorii acuzarii si imi jigneste si sotul spunand ca s-a insurat cu mine doar pentru a nu depune marturie si ca trebuie acuzat de complicitate...LA CE? si pe deasupra sotul meu a depus marturie, o are la dosar...
Eu nu mai inteleg nimic...vreau sa ii fac plangere, se poate? Cum poate sa faca asa ceva, stiu ca este "amic" cu cel ce a formulat plangerea, dar nu m-am gandit ca se poate asa ceva, cu dovezile pe masa, cu marturiile toate in favoarea ta, sa iti fie facut dosar si sa fie trimis in judecata.....
Se poate sa faceti si plangere la CSM daca aveti dosarul in fata si va minunati.