Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Despagubiri accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Despagubiri accident de munca

Stiu ca legea muncii prevede in caz de AM, indiferent de cine este vinovat, ca firma este obligata la plata unor salarii compensatorii pt victima cat si pt familie.

1 Se pot cumula aceste compensatii? ?(atat pt victima 3 salarii de incadrare + 3 salarii pt familie)

2 Cunosc faptul ca trebuie sa formulez o cerere scrisa catre firma. Cum o fac?

3 Aceasta cere trebuie sa o fac intr-un anumit termen?

va multumesc o seara buna
Codul Muncii nu prevede nicaieri ca o firma sa fie obligata sa despagubeasca un angajat care s-a accidentat din propria neglijenta.
De asemenea, Codul Muncii sau Legea 319 nu prevad un cuantum al unor eventuale despagubiri sau compensatii cu atat mai putin atat ptr victima cat si ptr familie.
Doar in cazul unui contract colectiv de munca in care sa fie prevazute astfel de compensatii se poate lua in considerare astfel de despagubiri dar chiar si in acest caz nu cred ca o firma poate accepta un CCM in care sa fie prevazuta acordarea unor despagubiri in cazul unui AM produs de victima din propria vina. Ar fi un non-sens.
Nici macar firmele de asigurari nu despagubesc pe cineva vinovat de producerea unui accident.
cyan a scris:

Codul Muncii nu prevede nicaieri ca o firma sa fie obligata sa despagubeasca un angajat care s-a accidentat din propria neglijenta.
De asemenea, Codul Muncii sau Legea 319 nu prevad un cuantum al unor eventuale despagubiri sau compensatii cu atat mai putin atat ptr victima cat si ptr familie.
Doar in cazul unui contract colectiv de munca in care sa fie prevazute astfel de compensatii se poate lua in considerare astfel de despagubiri dar chiar si in acest caz nu cred ca o firma poate accepta un CCM in care sa fie prevazuta acordarea unor despagubiri in cazul unui AM produs de victima din propria vina. Ar fi un non-sens.
Nici macar firmele de asigurari nu despagubesc pe cineva vinovat de producerea unui accident.

acesta ar fi raspunsul valabil in situatia mea dupa accident? asigurarea inclusa intrun credit care lam avut cu br... nu mau despagubit intrucit eram vinovat de nepurtarea EIP? daca poate sami raspunda cineva .Acum situatia sa schimbat firmele sint gasite vinovate ba mai mult persoana vinovata este lucratorul de linga mine ,undeva am un subiect ,,credite nevoi personale unde descriu asigurarea respectiva .posibil sa supar moderatorul rog sa ma inteleaga si daca poate cineva sami raspunda privitor la asigurare caci despre accidentul de munca nu mai am nevoie de nici o lamurire ,eu miam facut treaba la fel si itm timis ramine organul de cercetare penala(politia) si in final Procurorul va dispune sau nu URMARIREA PENALA ori cum voi cere despagubiri in asa fel incit sami acopere pierderile financiare intrucit am o pensie de invaliditate gr 2 pierderea tot a capacitati de munca de 480lei iar cind lucram aveam 1200 si pina la 65 de ani mai am vreo 14 ,un minor care a luat acum bacul no prins la stat trebuie la cu plata ceo sa fac? habar nam .Poti trai cu 500lei +600 nevastamea si cu ficamea la facultate? grea viata mior facut uni da vor regrete amarnic sper cit de curind Cit am exagerat din februare 2012 si pina in prezent? Toate subiectele deschise de mine SUNT URMARE A ACCIDENTULUI omultime de oameni strinsi impotriva mea care pina la urma datorita insistentelor mele si documentari de la anumiti consultanti gen ,,inspector ssm,, in special Cu ajutorul si indrumarile venite de pe Avocat.net.ro am reusit sa dovedesc acuzele Multumesc avocatnet multumesc d-nule Valeriu multumesc INSPECTOR SSM ,Gigi Popa multumesc tuturor
comerciantu, utilizator
Nu am avut AM din propia neglijenta (vinovatul prinicipal firma, vinovatul secundar cel de langa mine), dar nu asta conteaza. Citisem undeva in caz de AM conform contractul cadru national, persoana care a suferit un AM beneficiaza de 3 salarii de incadrare din partea firmei , iar familia persoanei la fel. Cineva mi-a confirmat treaba asta. doresc mai multe detalii.

De la Casa de pensii urmeaza sa primesc niste compensatii pt atingerea integritatii.

Urmeaza sa actionez in instanta firma pt daune morale si materiale.

Tot aici pe forum, dar nu gasesc, cineva intreba ceva asemanator.
@Corrina001, la deschiderea topicului ati afirmat ca aveti cunostinta despre faptul ca "legea muncii prevede in caz de AM, indiferent de cine este vinovat, firma este obligata la plata unor salarii compensatorii pt victima cat si pt familie."
Se intelege ca v-ati referit si la cazul unei persoane accidentate din propria vina iar raspunsul a vizat tocmai aspectul ca un angajator nu poate fi tras la raspundere ptr accidentarea unui angajat care a fost victima propriei neglijente prin nerespectarea normelor si instructiunilor SSM.
Daca angajatul nu a fost instruit sau nu a primit echipament de protectie atunci poate fi vorba despre vina angajatorului sau daca a fost victima unei alte persoane atunci aceasta se poate indrepta pe cale civila si impotriva acesteia ptr obtinerea de despagubiri materiale si morale.

NCC
Art. 1387 Vătămarea integrităţii corporale sau a sănătăţii

(1) În caz de vătămare a integrităţii corporale sau a sănătăţii unei persoane, despăgubirea trebuie să cuprindă, în condiţiile Art. 1388 şi 1.389, după caz, echivalentul câştigului din muncă de care cel păgubit a fost lipsit sau pe care este împiedicat să îl dobândească, prin efectul pierderii sau reducerii capacităţii sale de muncă. În afară de aceasta, despăgubirea trebuie să acopere cheltuielile de îngrijire medicală şi, dacă va fi cazul, cheltuielile determinate de sporirea nevoilor de viaţă ale celui păgubit, precum şi orice alte prejudicii materiale.

@comerciantu, fiecare este raspunzator si responsabil pentru actiunile si faptele lui.
In cadrul unui contract individual de munca fiecare parte, angajat si angajator, are drepturi si obligatii.
Niciuna din parti nu poate avea pretentii de la cealalta parte atat timp cat nu isi indeplineste obligatiile asumate prin semnarea c.i.m. .