Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident grav la locul de muncă
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident grav la locul de muncă

[ link extern ] /

Dacă aveți amabilitatea să citiți acest articol, v-aș fii recunoscător!
Dacă mă poate îndruma cineva pe mai departe! Este vorba de tatăl prietenei mele!
Am dorii puțin ajutor în vederea despăgubirilor acestui accident foarte grav, ce am putea face pe mai departe!
Mulțumesc anticipat!
Sper sa fie bine...
Asteptati sa se termine ancheta ITM.ului si vedeți care sunt concluziile, pe cine au gasit vinovat de producerea accidentului.
Apoi, in cadrul procesului penal pentru nerespectarea regulilor de SSM, va puteti constitui parte civila si cere daune.
Cand primiti Procesul verbal de cercetare a accidentului puteti merge cu el la un avocat pentru consultanță, sa decideți ce trebuie facut mai departe ( contestati rezultatul anchetei, va constituiti parte civila in proces...).
@Ionut.ion
Mulțumesc
Evenimentul produs se cerceteaza de catre o comisie desemnata de angajator. Dosarul de cercetare se avizeaza de catre ITM. Daca sunt indeplinite conditiile legale, evenimentul produs este avizat de catre ITM ca accident de munca si firma completeaza forumularul FIAM pentru inregistrare AM.
Angajatorul are obligatia legala sa dea victimei/ victimelor PV de cercetare AM avizat de catre ITM si formularul FIAM.
Prin PV de cercetare eveniment se stabilesc cauzele producerii evenimentului si responsabilitatile.
Prin declarare eveniment produs ca AM, victimele beneficiaza de prevederile Legii nr. 346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP,
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru
reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Parchetul/ politia fiind sesizate pot efectua o cercetare preliminara, urmand ca in functie de rezultatul acesteia, dar si de PV intocmit de comisia de cercetare eveniment, avizat de ITM ca AM, sa declanseze sau nu urmarirea penala.
Daca parchetul nu declanseaza urmarirea penala, victimele pot deschide actiune judecatoareasca in civil impotriva persoanelor gasite responsabile de producerea evenimentului. Exista o conditie - victimele sa nu fie considerate raspunzatoare de producerea evenimentului nedorit.
Pentru victimele AM si a BP, prin contractul colectiv de munca pot fi prevazute ajutoare materiale si/ sau ajutoare banesti pentru victime.
La nivelul angajatorului pot exista contracte de asigurare pentru accidente, incheiate cu firme de asigurari, nominale sau pentru un numar de ... lucratori. La producerea unui accident, asigurarea se incaseaza de catre firma, urmand ca in mod nrmal, suma sa ajunga la victima(e).
@Popa Gheorghe
Vă mulțumesc!