Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare succesiune

buna ziua . daca in urma decedatului au ramas ca mostenitori sotia supravietuitoare si o sora infiata doar de tatal decedatului (mama decedatului fiind dacedata ) aceasta sora vitrega are vreun drept sau sotia supravietuitoare mosteneste totul ? multumesc anticipat.
tatal decedatului traieste?Daca nu traieste tatal decedatului atunci ea vine la mostenire impreuna cu sotia supravietuitoare.
Dacă defunctul era căsătorit şi nu avea descendenţi sau părinţi în viaţă la data decesului, dar avea fraţi:

soţul supravieţuitor moşteneşte 1/2 din succesiune;
fraţii au dreptul să moştenească cealaltă cotă de 1/2, împărţită egal între ei.

Dacă un frate a murit înaintea defunctului, cota sa este moştenită de către copiii lui, aflaţi în viaţă la data decesului defunctului. Dacă există şi fraţi vitregi, cota de 1/2 se moşteneşte pe linii: 1/2 din aceasta (1/4 din moştenire) se împarte pe linia paternă, între fraţii după tată şi fraţii buni şi 1/2 (1/4 din moştenire) pe linia maternă, între fraţii după mamă şi fraţii buni.
piticut86, utilizator
tatal decedatului a murit si el . dar daca bunurile au fost dobandite in timpul casatoriei , sora vitrega ce cota ar mai avea ? decedatul nu are copiii nici parini .
va multumesc pt raspuns dar mai concret daca nu exista frati buni ,nici materni , decat eu singura sora dupa tata care este in procente cota mea ?