avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen recurs

De la ce data curge termrnul pentru recurs de la data comunicarii sau de la data de cand ridici din tribunal personal sentinta? Careeste termenul de a depune recurs intrucit pe sentinta civila apare CU RECURS in 15 zile iar de la altcineva am aflat ca in litigiile de munva ar fi de 10 de zile?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:46, 30 Iulie 2013
Termenul de recurs este de 15 zile de la comunicarea hotararii, daca legea nu dispune altfel.
Daca nu ne spuneti in ce materie este litigiul dvs, nu avem cum sa va fim de folos.
Am spus in LITIGII de MUNCA.
Nu. Ati spuns ca ati auzit dvs ca in litigii de "munva" ar fi termenul de 10 zile. Am dedus ca stiti ca exista termene diferite de recurs si ati vrea sa stiti care ar fi in cazul dvs.
Intr-adevar, in litigii de munca termenul este de 10 zile.

p.s. Nu folositi caps-ul in mod nejustificat, contravine regulilor forumului. Multumesc!
In litigiile de munca termenul de recurs este de 10 zile de la data comunicarii cererii.

Dupa intrarea in vigoare a noilor prevederi ale Legii nr.62/2011, hotararea pronuntata intr-un litigiu de munca va fi supusa apelului si nu recursului. Astfel:
Art. 214
Hotărârile instanţei de fond sunt supuse numai apelului.*)
___
*) Intră în vigoare la 1 februarie 2013, potrivit articolului unic pct. 1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 44/2012 privind modificarea art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 606 din 23 august 2012.
Art. 215
Termenul de apel este de 10 zile de la data comunicării hotărârii.*)
___
*) Intră în vigoare la 1 februarie 2013, potrivit articolului unic pct. 1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 44/2012 privind modificarea art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 606 din 23 august 2012

Este vorba de finalizare a unui dosar inceput din anul 2012 n-ar trebui sa tinem cont ca ne-am judecat pe CPC vechi ?Atunci care ar fi raspunsul in acest caz? Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Calea de apel in dreptul muncii este apel, cf. ncpc, modificata din recurs aidu aidu As dori sa reiterez subiectul, deoarece nu mi-a raspuns nimeni! Care este motivatia pt care, in ncpc, s-a schimbat unica cale admisibila de atac a ... (vezi toată discuția)
Aplicarea ncpc din 1 februarie 2013 Antoanela Geaman Antoanela Geaman Dupa cum spuneam...cand este un lucru bun se amana imediat , cand este sa dea bani pana voateaza trec.....alegerile:D OUG 44/2012 pentru modificarea art. 81 ... (vezi toată discuția)
Litigiu functionari publici Oceania Oceania In hotararea data in prima instanta (tribunal) in litigiu privind functionarii publici (acordare de sporuri salariale) se mentioneaza « cu drept de ... (vezi toată discuția)