Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Incasare taxe de administare de catre asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Incasare taxe de administare de catre asociatie

intr-un complex rezidental dezmembrarea finala s-a facut in mai multe loturi:
- Un lot mare care contine apartamente si parcari subterane. Aceste proprietati au in cadastru si cota indiviza. Spatiul comun contine si drumuri de acces, complexul fiind o incinta cu curte si drumuri. Pe baza cotei indivize de face si repartizarea cheltuielilor comune.
- Mai multe loturi mici reprezentand parcari supra-terane pt. care in cadastru nu exista cota indiviza.
Asociatia cauta o modalitate de recuperea a cheltuielilor pe care le face cu intretinerea pe aceste suprafete care nu au cota indiviza.
Am urmatoarele Intrebari:
1. Sub ce forma asociatia poate pretinde de la proprietarii acestor parcari supra-terane plata unei taxe de administrare , intrucat pe cheltuiala asociatie aceste parcari beneficieaza de curatenie, paza, iluminat exterior.
2. Exista un temei legal pentru solicitarea acestei taxe?
2. Cum este interpretata servitutea de trecere in cazul acestor loturi fara cota indiviza.
Intreb daca aceste locuri de parcare sunt in proprietatea cuiva (?)
Asociatia nu detine proprietati, ci numai proprietarii acelui complex rezidential.

Din ceea ce spuneti dv. reiese ca proprietarii au un apartament si loc de parcare subteran. Aici lucrurile sunt clare. E clar ca au o cota parte indiviza si din curtea interioara.
In curtea interioara sunt si acele locuri de parcare despre care intrebati?
Daca da, atunci de ce s-a facut dezmembrarea si in proprietatea cui, repet, sunt acele loturi?