Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Sedinta de informare privind medierea, gratuita sau nu?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Sedinta de informare privind medierea, gratuita sau nu?

Buna ziua,
In situatia in care la mediator se prezinta o singura parte in vederea informarii si partea nu poate asigura prezenta celeilalte parti, mediatorul va proceda la convocarea acesteia., la solicitarea partii prezente in baza unui contract.Cheltuielile aferente procedurii de invitare a celeilate parti fiind suportate de partea solicitanta.
Intrebarea este :cum pot asigura eu, prezenta celeilalte parti?Ii trimit in prealabil o invitatie, sub forma: " in data de .. va invit sa va prezentati la mediatorul ... adresa..., in vederea informarii."
Este obligatorie medierea si in cazul Ordonantelor de plata ( in cazul carora se emite somatia cu confirmare de primire si continut declarat) si a Cererilor cu continut redus.
Multumesc
ddianna, utilizator
ART. 60^1*)
(1) În litigiile ce pot face, potrivit legii, obiect al medierii sau al altei forme
alternative de soluţionare a conflictelor, părţile şi/sau partea interesată, după caz,
sunt ţinute să facă dovada că au participat la şedinţa de informare cu privire la
avantajele medierii, în următoarele materii:

f) în litigiile civile a căror valoare este sub 50.000 lei, cu excepţia litigiilor în
care s-a pronunţat o hotărâre executorie de deschidere a procedurii de insolvenţă,
a acţiunilor referitoare la registrul comerţului şi a cazurilor în care părţile aleg să
recurgă la procedura prevăzută la art. 1.013 - 1.024 sau la cea prevăzută la art.
1.025 - 1.032 din Legea nr. 134/2010
, republicată, cu modificările şi completările
ulterioare;

extras din LEGE Nr. 192 din 16 mai 2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator ... rezulta faptul ca nu este necesara o mediere cu privire la cele 2 proceduri speciale.

Daca ma insel va rog sa ma corectati.
Va rog, medierea nu este obligatorie, este facultativa. Informarea asupra avantajelor medierii este obligatorie, in anumite cazuri. Iar in cazul expus de dvs, nu este obligatorie nici macar informarea. Va multumesc pentru intelegere.