Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de munca in Spania, pensie de invaliditate in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de munca in Spania, pensie de invaliditate in Romania

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Un pensionar in Romania pe caz de boala, gradul 2, incepand cu anul 2006, a lucrat in Spania, cu contract de munca, in perioada 2003-2008. Dupa aceasta perioada a beneficiat de ajutor de somaj in Spania pana in prezent. Autoritatile spaniole au comunicat ca il pot pensiona si in Spania, conform anilor lucrati si cotizati acolo. Poate sa depuna dosar de pensie in Spania avand in vedere ca in Romania este pensionata pe caz de boala, gradul 2? Cum considera statul roman perioada de suprapunere a anilor munciti in Spania cu perioada de pensionare gradul 2 in Romania? Multumesc.
Sub rezerva de a fi contrazis si completat de catre colegii de pe forum, as dori sa precizez urmatoarele :
Art 69 din Legea nr. 263/2010 la litera b prevede ca :
ART. 69
În raport cu gradul de reducere a capacitãţii de muncã, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizatã prin pierderea totalã a capacitãţii de muncã şi a
capacitãţii de autoîngrijire;
b) de gradul II, caracterizatã prin pierderea totalã a capacitãţii de muncã, cu
pãstrarea capacitãţii de autoîngrijire;
c) de gradul III, caracterizatã prin pierderea a cel puţin jumãtate din capacitatea de
muncã, persoana putând sã presteze o activitate profesionalã, corespunzãtoare a cel mult
jumãtate din timpul normal de muncã.

In aceste conditii, pensionarul nu avea dreptul si/sau posibilitatea de a lucra in Spania.
Va multumesc. Astept si alte opinii.
1. Veti restitui pensia de invaliditate de care ati beneficiat in Romania.

2. - Un pensionar de invaliditate gr. II si-a pierdut total capacitatea de munca si legea nu va permite sa mai aveti venituri profesionale pe aceasta perioada.
- Daca va uitati pe decizia de pensionare scrie ca sunteti obligat sa anuntati la Casa de Pensii orice modificare in situatia dvs., situatie care conduce la suspendarea platii pensiei de invaliditate.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul uniatr de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Inteleg deci ca nu se pot cumula cele doua venituri chiar daca sunt efectuate in state diferite, cu legislatie diferita. Practic statul roman nu a fost fraudat, deoarece nu pe teritoriul lui s-a primit salariul, aici a fost incasata doar pensia. poate na puteti sfatui ce tip e avocat sau jurist trebuie sa consult pentru o informare exacta. Multumesc
1. Consultati un avocat pe asigurari sociale pentru ca sunteti in ilegalitate chiar daca ati lucrat in alta tara.

2. Dvs. sunteti pensionat de invaliditate gr.II (deci inapt pentru munca) si ati incasat pensia din tara in timp ce lucrati in alta tara (deci sunteti sanatos pentru a munci).