Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila achizitie autoturism de la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila achizitie autoturism de la persoana fizica

Buna seara,
Ajutati-ma va rog, vreau sa cumpar un vehicul de la o persoana fizica, cum inregistrez acest contract in contabilitate??? Respectivul este persoana fizica neautorizata si automat n-are cum sa-mi emita factura, doar contract de vanzare cumparare cu suma pe care o platesc!
Cum inregistrez contractul in contabilitate!
Buna seara,

2133 = 462 cu valoarea autoturismului asa cum apare in contract, acesta impreuna cu procesul verbal de receptie a mijlocului fix reprezentand documente justificative pentru inregistrarea in contabilitate.

Nuami bine