Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 10/2001

Care este forma actuala in vigoare a legii 10/2001 ? legea a fost contestata la curtea constitutionala de catre presedintele romaniei nu demult, si de acea ma intereseaza la ce s-a ajuns si care ar ultima varianta a legii? un link de web ar fi suficient unde pot sa gasesc legea.
multumesc
Legea nr. 1 din 2009 pentru modificarea si completarea Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989

Parlamentul României adopta prezenta lege.

Art. I. - Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, republicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 798 din 2 septembrie 2005, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 1, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“Art. 1. - (1) Imobilele preluate în mod abuziv de stat, de organizatiile cooperatiste sau de orice alte persoane juridice în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, precum si cele preluate de stat în baza Legii nr. 139/1940 asupra rechizitiilor si nerestituite se restituie în natura sau în echivalent, când restituirea în natura nu mai este posibila, în conditiile prezentei legi.”
2. La articolul 2, alineatul (2) se abroga.
3. La articolul 5 se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
“(2) Dispozitiile alin. (1) se aplica si persoanelor ale caror averi au fost dobândite ilicit, în conformitate cu hotarârile instantelor judecatoresti pronuntate pâna la 6 martie 1945. Atât anexa nr. 1 la prezenta lege, cât si hotarârile judecatoresti respective se afiseaza pe pagina de internet a autoritatii publice cu atributii în domeniul retrocedarilor.”
4. La articolul 7, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (11), cu urmatorul cuprins:
“(11) Nu se restituie în natura, ci doar în echivalent, imobilele care au fost înstrainate în baza Legii nr. 112/1995 pentru reglementarea situatiei juridice a unor imobile cu destinatia de locuinte, trecute în proprietatea statului, cu modificarile ulterioare, cu respectarea conditiilor cerute de lege.”
5. La articolul 7, dupa alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu urmatorul cuprins:
“(5) Nu se restituie în natura terenurile aferente imobilelor care au fost înstrainate în temeiul dispozitiilor Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare.”
6. La articolul 18, litera c) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“c) imobilul a fost înstrainat cu respectarea dispozitiilor Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare.”
7. La articolul 20, alineatele (1) si (2) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
“Art. 20. - (1) Persoanele care au primit despagubiri în conditiile Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare, pot solicita restituirea în natura numai în cazul în care imobilul nu a fost vândut pâna la data intrarii în vigoare a prezentei legi si numai dupa returnarea sumei reprezentând despagubirea primita, actualizata cu indicele de inflatie.
(2) În cazul în care imobilul a fost vândut cu respectarea prevederilor Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare, persoana îndreptatita are dreptul numai la masuri reparatorii prin echivalent pentru valoarea de piata corespunzatoare a întregului imobil, teren si constructii, stabilita potrivit standardelor internationale de evaluare. Daca persoanele îndreptatite au primit despagubiri potrivit prevederilor Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare, ele au dreptul la diferenta dintre valoarea încasata, actualizata cu indicele inflatiei, si valoarea corespunzatoare de piata a imobilului.”
8. La articolul 20, dupa alineatul (2) se introduc trei noi alineate, alineatele (21)-(23), cu urmatorul cuprins:
“(21) În cazul în care imobilul a fost vândut cu respectarea prevederilor Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare, chiriasii care au cumparat cu buna-credinta imobilele în care locuiau si ale caror contracte de vânzare-cumparare au fost desfiintate, fie ca urmare a unei actiuni în anulare, fie ca urmare a unei actiuni în revendicare, prin hotarâri judecatoresti definitive si irevocabile, au dreptul la asigurarea cu prioritate a unei locuinte din fondurile de locuinte gestionate de consiliile locale si/sau de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor*).
(22) Persoanele prevazute la alin. (21) au dreptul de a locui cu chirie în aceste imobile si de a le cumpara, suma pe care au platit-o pentru cumpararea imobilului nationalizat si care ulterior a fost restituit proprietarului constituindu-se, prin actualizare la nivelul pietei, avans la noul imobil.
(23) Pâna la realizarea acestor locuinte, chiriasii evacuati pot beneficia de atribuirea cu chirie a unor locuinte din fondul de imobile disponibil aflat în proprietatea sau în administrarea Regiei Autonome ?Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat?. Chiria pentru aceste locuinte va fi stabilita potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 40/1999 privind protectia chiriasilor si stabilirea chiriei pentru spatiile cu destinatia de locuinte, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 241/2001, cu modificarile ulterioare.”
___________
*) Conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 221/2008, Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor a fost reorganizat în Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintei.

9. Articolul 43 se abroga.
10. La articolul 45, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“(2) Actele juridice de înstrainare, inclusiv cele facute în cadrul procesului de privatizare, având ca obiect imobile preluate fara titlu valabil, considerate astfel anterior intrarii în vigoare a Legii nr. 213/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt lovite de nulitate absoluta, în afara de cazul în care actul a fost încheiat cu buna-credinta.”
11. La articolul 45, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu urmatorul cuprins:
“(21) Contractele de vânzare-cumparare încheiate în temeiul Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare, sunt acte autentice si constituie titlu de proprietate opozabil de la data încheierii acestora.”
12. La articolul 45, alineatul (3) se abroga.
13. La articolul 46, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu urmatorul cuprins:
“(4) Persoana îndreptatita are obligatia de a urma calea prevazuta de prezenta lege, dupa intrarea acesteia în vigoare. Prevederile prezentei legi se aplica cu prioritate.”
14. La articolul 48, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“(2) Indiferent daca imobilul a fost preluat cu titlu valabil sau fara titlu, obligatia despagubirii prevazuta la alin. (1) revine persoanei îndreptatite.”
15. La articolul 48, alineatul (3) se abroga.
16. La articolul 50, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu urmatorul cuprins:
“(21) Cererile sau actiunile în justitie având ca obiect restituirea pretului de piata al imobilelor, privind contractele de vânzare-cumparare încheiate cu respectarea prevederilor Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare, care au fost desfiintate prin hotarâri judecatoresti definitive si irevocabile, sunt scutite de taxele de timbru.”
17. La articolul 50, alineatul (3) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“(3) Restituirea pretului prevazut la alin. (2) si (21) se face de catre Ministerul Economiei si Finantelor*) din fondul extrabugetar constituit în temeiul art. 13 alin. 6 din Legea nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare.”
___________
*) Conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 221/2008, activitatea si structurile specializate pe domeniul economic au fost preluate de la Ministerul Economiei si Finantelor de catre Ministerul Economiei, iar activitatea si structurile specializate pe domeniul finantelor au fost preluate de la Ministerul Economiei si Finantelor de catre Ministerul Finantelor Publice.

18. Dupa articolul 50 se introduce un nou articol, articolul 501, cu urmatorul cuprins:
“Art. 501. - (1) Proprietarii ale caror contracte de vânzare-cumparare, încheiate cu respectarea prevederilor Legii nr. 112/1995, cu modificarile ulterioare, au fost desfiintate prin hotarâri judecatoresti definitive si irevocabile au dreptul la restituirea pretului de piata al imobilelor, stabilit conform standardelor internationale de evaluare.
(2) Valoarea despagubirilor prevazute la alin. (1) se stabileste prin expertiza.”
Art. II. - În termen de 30 de zile de la data intrarii în vigoare a prezentei legi, Guvernul va modifica Normele metodologice de aplicare unitara a Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 250/2007, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 227 din 3 aprilie 2007.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia României, republicata.