Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme proprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme proprire salariu

Buna ziua am si eu o problema . Am avut un imprumut in banca la care am achitat 3 ani dar ultimii 2 ani nu am mai putut. Am fost dat in judecata si sa luat hotararea judecatoreasca ca sa mi se opreasca 33% din venituri. Problema este ca firma la care lucrez mia oprit 33% din venituri iar banca de la care iau salariul mia oprit si ea inca 33%. eu trebuia sa iau 2100 ron luna aceasta firma mia oprit 700ron iar banca inca 450 ron. Ce trebuie sa fac ca sa nu mi se mai opreasca de 2 ori? pt ca din 2100ron 1150ron nu este deloc 33 % din venit. Va rog frumos sa ma invatati si pe mine ce trebuie sa fac. Si cei 450 ron se mai pot recupera? Plus ca cei 900 ron ramasi in cont nu pot sa ii scot deoarecve am contul blocat. Cei de la banca mi-au spus ca ei nu sunt obligati sa ma anunte cand i-mi umbla in cont. Nu stiu nici asta cat de legal este. Va multumesc
Salariul(*si alte venituri banesti) se urmareste pana la o 1/3 din ventiul lunar net, ptr orice datorie.
Chiar si in cazul in care exsta mai multe popriri aceleasi sume ,urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului.
Singura cale de urmat este contestatia la executare, dar sa fiti in termen de 15 zile de candati uat cunostinta de actul de executare pe care il contestati.