Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.I.M vs R.I
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.I.M vs R.I

Intr-un contract individual de munca se regaseste ca ,programul de lucru este de 40/ore /saptamina cu repaus de 2 zile cu incepere de la ora 08.00 si terminare la ora 16. 00
In regulamentul intern se regaseste acelasi program de 40 de ore /saptamina dar se modifica programul inepere de la ora 08.00 dar se terminare la ora 17.00 ,apare aceasta modificare intucat s-a inserat o anexa in care apare 12.00--13.00 pauza de masa.
Intrebarea este ,era obligata firma sa faca un act aditional in cest sens de modificare si in CIM asa cum prevede legislatia ?
Daca da care ar fi procedura de a anula acest ROI si pasi ce trebuisc parcursi din punctul dumneavoastra de vedere?

1. Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului , se dispune in art.117 C.mun.

In privinta stabilirii programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile angajatorul nu are decat obligatia de a aduce aceste chestiuni la cunostinta salariatilor si de a-l afisa la sediul sau.

2. Art. 245 din Codul Muncii reglementeaza controlul legalităţii regulamentului intern. Astfel:
(1) Orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.
(2) Controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern este de competenţa instanţelor judecătoreşti, care pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate potrivit alin. (1).

Art. 245 C.mun. instituie posibilitatea, iar nu obligatia salariatului de a sesiza pe angajator cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In cazul in care nu mai sunt angajat al acestei societati,cum demontrez eu ca acest ROI a fost un abuz?
Nu prea mai aveti cum sa demonstrati. Actiunea dvs ar fi respinsa de instanta de judecata ca fiind prescrisa.