Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Transfer proprietate masina de pe firma pe persoana ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Transfer proprietate masina de pe firma pe persoana fizica

Am luat o masina pe firma in 2008, urmand ca dupa ce termin leasing-ul si masina e amortizata, sa o transfer pe persoana fizica. Acum am terminat leasing-ul, si doresc sa fac transfer, de pe firma pe persoana fizica. Am aflat, acum ca de fapt iar trebuie sa platesc. Exista vreo cale, legala,sa pot face transfer de proprietate, fara sa mai platesc?
Multumesc.
C-tin Ciubotariu
Din momentul terminarii leasing-ului si trecerii masinii pe numele firmei veti putea instraina oricand masina. Transferul proprietatii se va face prin facturare, la un pret convenit cu persoana care cumpara.
Multumesc ptr raspuns. Dar, din zvonuri, am auzit ca nu se mai poate vinde, de ex pe 1 euro. Este adevarat? Cica se poate vinde doar la valoarea de pe piata. In aceasta situatie bineinteles ca nu imi convine sa o mai platesc odata.
Zvonurile pe care le-ati auzit au un sambure de adevar. Daca este vorba de un autoturism din 2008, atunci acesta a fost amortizat complet si puteti sa il casati. Dupa aceea il puteti vinde la un pret aproximativ egal cu cel pe care vi-l ofera o unitate gen Remat. Un pret prea mic bate la ochi si nu se stie cine vede pretul de livrare.Este bine sa vindeti la un pret care sa nu trezeasca banuieli.
Da, in 2008 l-am achizitionat. Deci nu trebuie sa vina nu stiu ce evaluator, sa-mi evaluaeze masina, si ce pret spune el, cu ala se poate vinde?

Multumesc tare mult ptr sfaturi
Nu cred ca este nevoie de evaluator. Puteti intreba foarte simplu la Remat cat va poate oferi pe masina si puteti factura la acea valoare.