Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Administratie publica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Administratie publica

Va rugam sa ne raspundeti ,in cat timp poate fi pusa in aplicare o Hotarare a Consliului Local ,din momentul adoptarii ei in sedinta?
Ce se intampla in situatia in care hotararea , a fost pusa in aplicare inainte de a fi redactata si transmisa directiilor si serviciilor direct implicate ?
Hotararile se pun in aplicare dupa ce vine avizul favorabil de la prefectura, pentru a avea garantia ca nu vor fi contestate.
Conform prevederilor Legii nr. 215/2001 - Legea administratiei publice locale:
ART. 48
(1) Secretarul unităţii administrativ-teritoriale nu va contrasemna hotărârea
în cazul în care consideră că aceasta este ilegală. În acest caz, va depune în
scris şi va expune consiliului local opinia sa motivată, care va fi consemnată în
procesul-verbal al şedinţei.
(2) Secretarul unităţii administrativ-teritoriale va comunica hotărârile
consiliului local primarului şi prefectului de îndată, dar nu mai târziu de 10
zile lucrătoare de la data adoptării.
(3) Comunicarea, însoţită de eventualele obiecţii cu privire la legalitate,
se face în scris de către secretar şi va fi înregistrată într-un registru special
destinat acestui scop.
ART. 49
(1) Hotărârile cu caracter normativ devin obligatorii şi produc efecte de la
data aducerii lor la cunoştinţă publică, iar cele individuale, de la data
comunicării.
(2) Aducerea la cunoştinţă publică a hotărârilor cu caracter normativ se face
în termen de 5 zile de la data comunicării oficiale către prefect.

Referitor la ce se poate intampla...........daca este vorba de cresteri salariale,
Curtea de conturi poate dispune recuperarea sumelor acordate necuvenit. Nu stiu exact la ce se refera hotararea despre care discutam.