Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot iesi la pensie?

sunt de sex masculin
nascut la 01.07.1949
m-am angajat iulie 1966 si lucrez si in prezent
am 3 ani, 2 luni si 27 zile gr 2 de munca
vreau sa ies la pensie, pot?
multumesc!
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Mai la virsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 8 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 34 ani si 8 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2009 luna Mai la virsta de 59 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 44 ani si 8 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Mai la virsta de 59 ani si 10 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 8 luni.*
la pensionarea anticipata va trebuie o vechime de 42 zi si 10 luni (fara stagiu militar si facultate)
Conditii pentru pensie anticipata:
-Varsta 59 de ani si 10 luni-indeplinita
-Stagiu 42 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat.

Legea 263/2010

Art. 62

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar

Iulie 2013-Iulie 1966=47 de ani

Din acesti 47 de ani,scadeti stagiul asimilat de mai sus(daca aveti).

Daca dupa scadere,va ramane 42 de ani si 8 luni,insemna ca va puteti deschide oricand dreptul la pensie anticipata.

multumesc! Am 42 ani si 10luni stagiu de cotizare.Am implinit pe 01 07 2013 -64 ani.
Mai am 10 luni pana la pensionare la limita de varsta.Voi fi penalizat pe aceste 10 luni daca ma pensionez anticipat?
1. Pensia anticipata nu se diminueaza.

2. Numai pensia anticipata partiala este diminuata cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.