Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

buna ziua!Am si eu o intrebare la d.voastra sunt nascuta in 1966,luna iunie,ziua 17 am fost angajata din anul 1985 luna noiembrie pana in anul 2005 luna noiembrie.In decembrie 2005 am fost data in somaj o perioada de 2ani,din luna ianuarie 2007 si pana in august 2007 nu am fost angajata si nu am cotizat la fondul de pensii incepand din 2007 septembrie si pana in prezent sunt angajata intr-o intreprindere as dori sa stiu la ce varsta ma incadrez la pensie anticipata sau la pensie la limita de varsta?Multumesc anticipat.
Buna ziua!
Va puteti pensiona
- la limita de virsta dupa anul 2029 luna Mai la virsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 34 ani si 8 luni.
- anticipatat dupa anul 2024 luna Mai la virsta de 57 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 8 luni.
- anticipatat partial dupa anul 2024 luna Mai la virsta de 57 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 8 luni.

Limita de varsta la 62 de ani si 11 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 11 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 42 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 34 de de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.
elisica a scris:

Buna ziua!
Va puteti pensiona
- la limita de virsta dupa anul 2029 luna Mai la virsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 34 ani si 8 luni.
- anticipatat dupa anul 2024 luna Mai la virsta de 57 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 8 luni.
- anticipatat partial dupa anul 2024 luna Mai la virsta de 57 ani si 11 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 8 luni.

Interventie moderator:

1. Cand mai faceti copy-paste din alt site spuneti si sursa.

2. - Nu exista "anticipatat" si "anticipatat partial".
- Dupa ce copiati textul verificati-l si faceti si corecturile necesare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane