Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pasi de urmat pentru obtinere certificat handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pasi de urmat pentru obtinere certificat handicap

Buna ziua,
As dori sa aflu care sunt pasii de urmat pentru obtinerea certificatului de handicap.Mentionez ca locuiesc in Bucuresti, sector 5.
Multumesc anticipat
Mergeti la directia de asistenta sociala si intrebati. In principiu se face o cerere pentru efectuarea unei anchete sociale in vederea prezentarii la comisia de expertiza a persoanelor cu handicap, apoi mergeti la aceasta comisie impreuna cu toate documentele medicale pe care le aveti (este nevoie de certificat cu timbru de la medicul specialist), iar comisia decide incadrarea intr-un grad de handicap: comunicarea se face prin posta, atat catre dvs cat si catre directia de asistenta sociala, care urmeaza a lua masurile ce se impun.
Multumesc frumos pentru raspuns