avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timp de odihna dupa 12 ore de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timp de odihna dupa 12 ore de munca

Buna ziua!
Conform codului muncii durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Exista vreo alta prevedere legala, sau vreo situatie de exceptie conform careia , dupa 12 ore de munca salariatul nu beneficiaza de 24 ore de repaus?
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: valita , utilizator 11:59, 10 August 2013
Poate doar in situatiile de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident, salariatul care a lucrat 12 ore sa nu poate beneficia de un timp de repaus de 24 de ore.

Ar mai exista situatia cumului de functii.
Nu suntem in nici una din situatiile enumerate, multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare conform codului muncii ariana03 ariana03 Buna ziua, As dori sa stiu daca este legal ca o parte din salariatii mei sa lucreze zilnic 12 ore, iar uneori si sambata? (vezi toată discuția)
Ajutor!!! vor sa ma dea afara! tintadanut tintadanut Sunt amenintat de sefi, ca daca nu vin la ore suplimentare de acasa voi fi dat afara indisciplinar. Daca ma dau afara asa mai am dreptul la somaj? (vezi toată discuția)
Contranct angajare. kenno18 kenno18 Buna ziua, Am facut fisa medicala pentru a ma angaja la un magazin de produse din carne , inca nu am inceput munca si nu am semnat contractul.La ... (vezi toată discuția)