Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timp de odihna dupa 12 ore de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timp de odihna dupa 12 ore de munca

Buna ziua!
Conform codului muncii durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Exista vreo alta prevedere legala, sau vreo situatie de exceptie conform careia , dupa 12 ore de munca salariatul nu beneficiaza de 24 ore de repaus?
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Poate doar in situatiile de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident, salariatul care a lucrat 12 ore sa nu poate beneficia de un timp de repaus de 24 de ore.

Ar mai exista situatia cumului de functii.
Nu suntem in nici una din situatiile enumerate, multumesc pentru raspuns.