Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cine are dreptul sa fie functionar public?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cine are dreptul sa fie functionar public?

lucrez la o primarie din 2006. Cand s-au facut functionari publici mi s-a spus ca nu am drept de a ocupa aceasta functie. Iar pe consilierul personal al primarului care are contract pe perioada determinata l-au facut functionar public. Intrebarea este: ,, se poate face un consillier personal functionar public si cel cu perioada nedeterminatu nu are drept”? Ce pot face in cazul acesta?
1. Consilierul primarului nu poate fi functionar public.

2. Potrivit Legii nr.188/1999, art. 54, poate ocupa o funcţie publică persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) cunoaşte limba română, scris şi vorbit;
c) are vârsta de minimum 18 ani împliniţi;
d) are capacitate deplină de exerciţiu;
e) are o stare de sănătate corespunzătoare funcţiei publice pentru care candidează, atestată pe bază de examen medical de specialitate;
f) îndeplineşte condiţiile de studii prevăzute de lege pentru funcţia publică;
g) îndeplineşte condiţiile specifice pentru ocuparea funcţiei publice;
h) nu a fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unor fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
i) nu a fost destituită dintr-o funcţie publică sau nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani;
j) nu a desfăşurat activitate de poliţie politică, astfel cum este definită prin lege.