Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate face un transfer de proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate face un transfer de proprietate inatacabil ?

Buna ziua,

As dori sa aflu cum pot face un transfer de proprietate inatacabil ?

O ruda doreste sa imi doneze casa.
Pentru a nu fi atacat respectivul act de catre alti mostenitori cum este cel mai bine sa procedez ?

Cred ca un contract de vanzare-cumparare este cel mai sigur, dar are probabil cea mai mare taxa notariala.

Exista alte modalitati mai ieftine, dar care nu pot fi atacate sub nicio forma?

Multumesc!
Cu toate ca nu este chiar cel mai ieftin, solutia ceea mai sigura este contractul de vanzare-cumparare. Altfel puteti sa va treziti cu nenumarate procese din partea rudeniilor.