avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate face un transfer de proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate face un transfer de proprietate inatacabil ?

Buna ziua,

As dori sa aflu cum pot face un transfer de proprietate inatacabil ?

O ruda doreste sa imi doneze casa.
Pentru a nu fi atacat respectivul act de catre alti mostenitori cum este cel mai bine sa procedez ?

Cred ca un contract de vanzare-cumparare este cel mai sigur, dar are probabil cea mai mare taxa notariala.

Exista alte modalitati mai ieftine, dar care nu pot fi atacate sub nicio forma?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Zsuzsanna Lukacs , Consultant credite si finantari 15:35, 12 August 2013
Cu toate ca nu este chiar cel mai ieftin, solutia ceea mai sigura este contractul de vanzare-cumparare. Altfel puteti sa va treziti cu nenumarate procese din partea rudeniilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare-cumparare sau donatie adresaramona@yahoo.com adresaramona@yahoo.com parintii mei vor sa imi treaca casa.cum sa procedeze sa fie costurile mai mici si sa fie titlul de propietar inatacabil.ar putea sa-mi doneze casa si ce ... (vezi toată discuția)
Donatie Ersin Dervis Ersin Dervis Buna ziua ! M-ar interesa si pe mine care ar fi cea mai simpla, ieftina si inatacabila solutie de a transfera proprietatea de la o persoana destul de in ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare taxa notariala+impozita 14000 euro vs testament atacabil razvan.nan razvan.nan buna ziua. ma aflu in urmatoare situatie: bunica mea din partea mamei intentioneaza sa mi lase drept mostenire un teren si o casa. din ceea ce am reusit sa ... (vezi toată discuția)