avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitie intracomunitara

Recent am achizitionat o masina de produs fulgi de gheata din Germania acesta fiind achizitionata pentru utilizare in cadrul firmei.
Totul s-a derulat corect,am inscris firma in ROI ,este valida ,ne-am deplasat personal pentru ridicare .
1. Neamtul ne-a facut factura fara tva dar acum imi scrie si imi cere sa-i trimit documentele de export.
2.Stiu ca acum citiva ani era necesar sa te opresti la vama ungara si ei iti puneau o stampila pe factura,acum nu se mai poate.
3.Trebuie sa platim TVA in Romania(suma facturata este de 2300 euro )?
4.Am inteles ca trebuie sa completam D 390,e necesar trimiterea unei copii firmei din Germania dupa inregistrarea declaratiei la fisc?
5.Mai e necesar altceva inafara de D390?
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 12 August 2013
marcel_1961, utilizator
Cel mai recent răspuns: marcel_1961 , utilizator 21:19, 12 August 2013
Buna seara,

Aveti vreo dovada a transportului din Germania in Romania? Aceasta ar trebui sa-l linisteasca pe partenerul dvs. din Germania.
Daca nu aveti, transmiteti-i totusi o copie dupa declaratia 390, macar ca nu stiu in ce masura il va ajuta. Este posibil ca el sa faca obiectului unui control din partea autoritatilor fiscale, care ii cer dovada ca bunul a parasit teritoriul Germaniei.

Numai bine
Ultima modificare: Luni, 12 August 2013
CONTABIUM, Contabil
Buna seara,
Multumesc pentru promptitudine.
Afacerea s-a derulat acum 1 luna de zile.Dovada ar fi ca m-am prezentat la depozit la adresa indicata de el unde am si platit.(este vanzator online).
I-am trimis prin mail si cuiul firmei,a facut verificarea pe ROI,acum ramane sa-i trimit 390.
Multumesc,cu stima
Marc
Ultima modificare: Luni, 12 August 2013
marcel_1961, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Operatiune intracomunitara fara inregistrare in r.o.c. BalinPetru BalinPetru Buna ziua, O societate comerciala platitoare de TVA a achizitionat in ianuarie un autoturism din Germania fara a fi inregistrata in Registrul Operatorilor ... (vezi toată discuția)
Prestare servicii - d300 mirelanicola.72 mirelanicola.72 va supun atentiei si va solocit ajutorul pentru urmatoarea situatie: o SC din Romania platitoare de TVA, beneficiaza de servicii efectuate de o SC din ... (vezi toată discuția)
Servicii intracomunitare lyly-ana lyly-ana Buna ziua.Ma confrunt co o situatie mai dificila pt.mine si va rog sa ma ajutati. O societate din Romania incheie un contract de consultanta manageriala cu o ... (vezi toată discuția)