Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coplatitor la apartament cu imprumut bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coplatitor la apartament cu imprumut bancar

Am cumparat un apartament cu imprumut bancar iar in contractul de vanzare cumparare este trecuta si mama ca si coplatitor pentru a putea insuma un venit acceptat de banca in vederea acordarii imprumutului. Mentionez ca ratele le platesc eu, mama fiind trecuta doar formal pentru a putea obtine imprumutul. Dupa decesul mamei, fratele meu poate avea vreun drept asupra imobilului meu avand in vedere ca mama era trecuta ca si coplatitor in actul casei mele?
Multumesc.
Buna ziua, este important daca mama dvs. in acest moment apare ca si coproprietar in extrasul de carte funciara; banuiesc ca mama dvs. apare ca si coplatitor doar in cadrul contractului de credit.
Da, apare ca si coplatitor in cadrul contractului de credit.
ROLYU a scris:

Buna ziua, este important daca mama dvs. in acest moment apare ca si coproprietar in extrasul de carte funciara; banuiesc ca mama dvs. apare ca si coplatitor doar in cadrul contractului de credit.

Deci daca apare ca si coplatitor doar in cadrul contractului de credit nu e nicio problema?