Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... administrator asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

administrator asociatie locatari

Buna ziua.Intrebarile mele sunt : 1) daca o asociatie de proprietari poate avea ca administrator si presedinte persoane care sa nu fie remunerate (fara CIM sau conventie) ; 2) Administratorul poate fi o persoana cu studii medii, sau trebuie sa aiba alte atestate din partea primariei , care sunt prevederile legale in acest sens.

Deoarece cheltuielile pe scara sunt foarte mari si nejustificate, am decis infiintarea unei asociatii pe scara, fara cheltuieli de acest gen, dar cu presedinte, administrator si persoanele care legal vor avea responsabilitatile potrivit acestor posturi. Este obligatoriu a fi remunerate sau atestate in vreun fel de o autoritate publica locala?
cristina_71, utilizator
1-Pentru clarificarea problemelor ridicate,mai ales daca intentionati infiintarea unei asociatii de proprietari noi,este imperios necesar sa cunoasteti normele care guverneaza infiintarea,
organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari,L nr 230/2007 actualizata si HG nr 1588/2007
2-Administaretorul de imobil persoana fizica poate sa exercite responsabilitatile functiei,numai in temeiul atestatului emis de autoritatea publica locala
3-Administratorul de imobil este legal prevazut sa detina raport juridic de munca incheiat cu entitatea juridica asociatia de proprietari
L nr 230/2007 CAP. V
Administrarea în asociaţia de proprietari
ART. 35
(1) Pentru activitatea de administrare care include activităţi de administrare
tehnică, de contabilitate şi casierie, asociaţia de proprietari poate angaja fie
persoane fizice atestate pentru funcţia de administrator de imobile
, fie poate încheia
contract de administrare cu persoane juridice specializate şi autorizate, care au ca
obiect de activitate numai domeniul asociaţiilor de proprietari ori care au ca
activitate principală administrarea imobilelor pe bază de tarife sau contract.
Administratorilor de imobile li se aplică în mod corespunzător prevederile art. 21 alin.
(2) şi ale art. 22.
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin încheierea unui contract individual de
muncă, conform celor stabilite prin negociere directă
.

4-Presedintele asociatiei de locatari/proprietari poate decide daca accepta sau nu sa fie retribuit
In situatia in care acesta intelege sa exercite responsabilitatile fara a fi retribuit,acest aspect urmeaza sa fie consemnat in contractul de mandat
ynocentta a scris:

4-Presedintele asociatiei de locatari/proprietari poate decide daca accepta sau nu sa fie retribuit
In situatia in care acesta intelege sa exercite responsabilitatile fara a fi retribuit,acest aspect urmeaza sa fie consemnat in contractul de mandat

La noi presedintele a refuzat sa semneze contractul de mandat, motivand ca nu este nevoie atata timp cat a fost ales in AG si nu doreste sa fie retribuit!
Este corect sau trebuie insistat pentru semnarea unui asemenea contract?

M. Gradinaru, utilizator
Buna ziua,
la intrebarea de mai sus
1)-NU. remunetata se face ori prin CIM sau prin convocarea locatarilor .
2) studii medii sunt bune, iar atestat din cadru primariei nu este relevant.
Daca stiti bine ca ati fost inselati,puteti sa atacati in instanta si tot o data dizolvarea lor, adica a Presedintelui, Adimistratorului ,e.t.c.
Ori faceti o sedinta ,cu toti locatari din bloc ,ori in instanta pentru ca sunt cateva criteri de parcurs. Parerea mea.
Cu stima si respect,
Glodianu.
L nr 230/2007 CAP. V
Administrarea în asociaţia de proprietari
ART. 35
(1) Pentru activitatea de administrare care include activităţi de administrare
tehnică, de contabilitate şi casierie, asociaţia de proprietari poate angaja fie
persoane fizice atestate pentru funcţia de administrator de imobile, fie poate încheia
contract de administrare cu persoane juridice specializate şi autorizate, care au ca
obiect de activitate numai domeniul asociaţiilor de proprietari ori care au ca
activitate principală administrarea imobilelor pe bază de tarife sau contract.
Administratorilor de imobile li se aplică în mod corespunzător prevederile art. 21 alin.
(2) şi ale art. 22.
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin încheierea unui contract individual de
muncă, conform celor stabilite prin negociere directă.

Legea am vazut-o si eu, dar acolo scrie ca poate angaja dar nu si ca nu ca este obligat ???
cristina_71, utilizator
@glodianu
2) studii medii sunt bune, iar atestat din cadru primariei nu este relevant.

Nu este relevant, este OBLIGATORIU, daca doriti aveti la dispozitie Legea 230/2007 si HG 1588/2007, si nu o sa mai spuneti "parerea mea".
Legea 230/2007 Art. 35. - (1) Pentru activitatea de administrare care include activitati de administrare tehnica, de contabilitate si casierie, asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru functia de administrator de imobile, fie poate incheia contract de administrare cu persoane juridice specializate si autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori care au ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplica in mod corespunzator prevederile art. 21 alin. (2) si ale art. 22.