avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită CONTESTATIE LA EXECUTARE - RECURS
Discuție deschisă în Executare silită

CONTESTATIE LA EXECUTARE - RECURS

Buna ziua

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o problema.
Anul trecut am pus in executare 40% din cuantumul despagubirilor (Legea 10/2001) stipulat prin decizia CCSD.
ANRP a formulat contestatie la executare. Intre timp am primit suma respectiva.
Prin aceeasi incuviintare executorul a somat si a infiintat poprirea si pentru 60% din suma.
La primul termen contestatoarea ANRP a formulat note scrise prin care a solicitat intoarcerea executarii si anularea tuturor actelor din dosarul de executare.
Instanta a admis contestatia, a dispus intoarcerea executarii si restituirea catre ANRP suma incasata (adica 40%). A respins suspendarea executarii ca ramasa fara obiect.

Mentionez ca ANRP nu a formulat contestatie la executare pentru a 2-a poprire (60%).
Instanta de fond a dat urmatoarea solutie:
- admite contestatia la executare si cererea de intoarcere a executarii
- anuleaza actele de executare efectuate in dosarul de executare nr. x si executarea silita insasi
- dispune intoarcerea executarii silite in sensul ca obliga pe intimat sa achite contestatoarei suma de... (suma incasata + cheltuieli executare)
- respinge cererea de suspendare a executarii silite ca ramasa fara obiect

Deci, instanta nu a facut nici o referire la infiintarea popririi pentru 60% si nici nu a dispus anularea procesului verbal si a somatiei pentru a 2-a poprire.
Termenul de contestatie la executare pentru a 2-a poprire este depasit.
Intrebarea este: inseamna ca se pot incasa despagubirile pentru a 2-a poprire?
Mentionez ca cea de-a 2-a poprire a fost efectuata in acelasi dosar de executare.

Va multumesc,
-
Cel mai recent răspuns: ni_leta , utilizator 16:50, 19 August 2013
Cred ca nu ati citit cu atentie textul Sentintei. Cum sa executati pentru restul de 60%, daca s-a anulat executarea silita? Anularea Executarii silite implica si anularea actelor de executare efectuate pentru aceasta cota de 60%.
Ultima modificare: Luni, 19 August 2013
ContSters214341, utilizator
Va multumesc pentru raspuns. Infiintarea popririi pentru 60% s-a facut inainte de primul termen de judecata. Totusi nu inteleg: instanta a dispus intoarcerea executarii doar pentru 40% si a respinns ca ramasa fara obiect suspendarea executarii, in conditiile in care era deja infiintata poprirea pt. 60%.
Multumesc pt. raspuns si va doresc o zi minunata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre executarea silita ROMANFLORIN ROMANFLORIN am contestat executarea silita (cerand anularea somatiei, suspendarea oricaror forme de executare, anularea actelor de executare si tuturor cheltuililor ... (vezi toată discuția)
Poprire venituri salariale MARIKO9 MARIKO9 Am primit acum cateva luni de la un executor o cerere de poprire pe veniturile salariale ale unui angajat. Am raspuns executorului ca vom efectua poprirea ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare-suspendare poprire MARIKO9 MARIKO9 Am primit acum cateva luni de la un executor o cerere de poprire pe veniturile salariale ale unui angajat. Am raspuns executorului ca vom efectua poprirea ... (vezi toată discuția)