Forum Discuţii juridice Executare silită despre executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

despre executarea silita

am contestat executarea silita (cerand anularea somatiei, suspendarea oricaror forme de executare, anularea actelor de executare si tuturor cheltuililor derivate din executarea silita, pe care am socotit-o nelegala). Am facut apel, impotriva solutiei de respingere a contestatiei ca fiind inadmisibila. Am contestat poprirea (cheltuielilor de executare si debit) si urmeaza pronuntarea. Creditorul a facut o noua poprire (asupra unui alt cont al debitorului).
Trebuie sa contest aceasta noua popriresau astept solutia din apel?
Mentionez ca, nicio in nici una din cele doua contestatii, nu s-a dispus vreo suspendare.
Multumesc!
1. Trebuia să cereți și suspendarea executărilor silite.
2. Aveți un singur dosar de executare, înțeleg, există o singură contestație la executare (pierdută la fosnd) și atacată cu apel (rămasă în pronunțare), ceea ce înseamnă că noua poprire a făcut-o axecutorul judecătoresc în același dosar de executare silită, ceea ce este legal (fiindcă prin încuviințarea executării silite s-a dispus poprirea sumelor, deci din acel moment executorul judecătoresc pune popriere pe toate sumele aflate în conturile bancare, dar și pe cele viitoare, toate sumele cu titlu de salarii, atât la angajatorul cu care aveți încheiat un contract de muncă la începerea executării silite, cât și la viitorii angajatori etc.).
În conculzie, așteptați să vedeți verdictul instanței de judecată, iar dacă ați câștigat veți solicita ”întoarcerea executării silite”.
Dupa ce instanta de fond s-a pronutat asupra contestatiei la executare ca fiind inadmisibila (exceptie invocata din oficiu), imediat a trecut la executare prin porprire a cheltuielilor de executare iar o alta porirea asupra debitului. Aceste contestatii (conexate ulterior) au ramas in pronuntare. Apelul a fost formulat recent si nu a fost nicio infatisare/termen.
Daca astept solutia din apel, fara sa cer suspendarea si acestei a doua popriri, sa nu se interpreteze in favoarea creditorului, apropo de intoarcerea executarii (dar nici nu vreu sa fiu acuzat ca eu ii ingreunez executarea si sa ma amendeze).

jurist2020 a scris:

1. Trebuia să cereți și suspendarea executărilor silite.
2. Aveți un singur dosar de executare, înțeleg, există o singură contestație la executare (pierdută la fosnd) și atacată cu apel (rămasă în pronunțare), ceea ce înseamnă că noua poprire a făcut-o axecutorul judecătoresc în același dosar de executare silită, ceea ce este legal (fiindcă prin încuviințarea executării silite s-a dispus poprirea sumelor, deci din acel moment executorul judecătoresc pune popriere pe toate sumele aflate în conturile bancare, dar și pe cele viitoare, toate sumele cu titlu de salarii, atât la angajatorul cu care aveți încheiat un contract de muncă la începerea executării silite, cât și la viitorii angajatori etc.).
În conculzie, așteptați să vedeți verdictul instanței de judecată, iar dacă ați câștigat veți solicita ”întoarcerea executării silite”.

Nu sunteți executat în două dosare distincte, ci în unul singur. Dacă veți mai deschide 2 conturi bancare, poprirea se va pune și pe acelea, în baza aceluiași titlu executoriu și a încuviințării. Acum e târziu să cereți suspendarea executării, din moment ce inițial spuneați că așteptați să se pronunțe instanța în apel. Oricum ați pierde timp și bani și până s-ar dispune suspendarea executării silite apelul s-ar judeca. Concentrați-vă pe apel, cu un avocat bun.