Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Prestari servicii in Germania cu factura platita cash
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Prestari servicii in Germania cu factura platita cash

Buna ziua.Firma din Romania a incheiat un contract de demolare a unei fabrici cu o firma din Germania unde au fost trimis 10 oameni pentru lucrare.Intrebarea mea este : in baza contractului pot sa intocmesc o factura de 9000 Euro (valoarea din contract) cu chitanta pe toata suma , deoarece firma din Germania plateste chas sau se poate incasa numai prin banca ?
Se poate incasa in euro orice suma.

OG 15 / 1996 se aplica la incasarile/.platile in lei. HG 2185 / 2004:

13. Operaţiunile de încasări şi plăţi în valută nu intră sub incidenţa prevederilor ordonanţei.

Totusi daca depasiti in aceasta operatiune suma de 15.000 euro in numerar, aveti obligatia potrivit Legii 656 / 2002 sa anuntati Oficiul:

Art. 10. - Intră sub incidenţa prezentei legi următoarele persoane fizice sau juridice:

k) alte persoane fizice sau juridice care comercializează bunuri şi/sau servicii, numai în măsura în care acestea au la bază operaţiuni cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro, indiferent dacă tranzacţia se execută printr-o singură operaţiune sau prin mai multe operaţiuni ce par a avea o legătură între ele.

Art. 5. -
(7) Persoanele prevăzute la art. 10 ori persoanele desemnate potrivit dispoziţiilor art. 20 alin. (1) vor raporta Oficiului, în cel mult 10 zile lucrătoare, efectuarea operaţiunilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro, indiferent dacă tranzacţia se realizează prin una sau mai multe operaţiuni ce par a avea o legătură între ele.

Ioan Petru Butariu, Contabil