Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit - retinere rata din cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit - retinere rata din cont

daca am credit la o banca si salariul il iau la acceasi banca doar ca pe conturi diferite poate sa imi opreasca rata de pe cel de salar daca nu platesc o rata?sau trebuie sa faca poprire pe salar la firma?
Se poate doar daca exista stipulat in contract, altfel doar daca se trece la executarea silita poate face poprire si pe alt cont.
ma indoiesc insa ca o persoana are doua conturi curente la aceeasi banca. Poate va referiti la faptul ca banii ii primeste pe card, dar cardul este legat de contul curent, probabil acelasi unde plateste creditul.
ContSters214341, utilizator
ar trebui sa cititi contracul de credit, este posibil sa se mentioneze in el fiecare modalitate de executare. altminteri, trebuie procedat la poprire, pe calea unei executari silite
da acum rata o trage automat de pe cardul de salar .dar ma gindeam daca e cumva vreo posibilitate sa nu o mai ia automat sa o dam din mina rata
Nu exista nicio astfel de posibilitate. Doar daca sotul cere la angajator sa ii fie platit salariul in alt cont, la alta banca.
si daca ar avea cardul de salar separat de cel unde plateste rata nici asa nu se poate?