Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare proprietar auto mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare proprietar auto mostenit

Buna ziua,
Am obtinut in urma dezbaterii succesorale dupa sotul meu decedat, un autoturism din 1994. Este imperios necesar schimbarea certificatului de inmatriculare pe numele meu? O problema ar fi ca domiciliul de pe certificatul de inmatriculare nu corespunde cu domiciliul actual al meu.Va multumesc.
In baza certificatului de mostenitor aveti obligatia sa desfasurati demersuri pentru preschimbarea certificatului de inmatriculare si completarea in cartea de identitate a autovehicului schimbarea proprietarului
Am fost azi la inmatriculari auto Galati si am ramas stupefiata de incompetenta celor de acolo. Masina am obtinut-o prin partaj judiciar, partaj succesoral in instanta, a ramas definitiva si irevocabila dar pe hotarare nu scrie "mostenire", prin urmare cica am obligatia sa platesc taxa de mediu. Specific: masina este din 1995 si am platit si cota parte 5000 Ron pentru ea si arata jalnic.