Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Referitor la Programul de casare a autovehiculelor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Referitor la Programul de casare a autovehiculelor uzate, s-a ...

Referitor la Programul de casare a autovehiculelor uzate, s-a facut inscrierea de o persoana care are o masina din 1977 si este proprietara ca urmare a decesului sotului si succesiunii din 2003. (Nu s-a efectuat schimbarea certificatului de inmatriculare nici a cartii de identitate a autovehicului pe noul proprietare, nu s-a circulat cu masina, efectiv masina sta din 2003). Este in evidenta fiscala cu impozitul platit la zi. Totusi s-a primit solicitare de completare dosar cu copie conforma cu originalul a cartii de identitate a autovehicului si a certificatului de inmatriculare din care sa reiasa faptul ca autovehiculul uzat este inmatriculate pe numele solicitantului de finantare. Se face referire la articolul 9 - Criterii de eligibilitate a solicitantului de finantare din ordinul 864 din 30 martie 2023.
La punctul b) totusi exista o exceptie a persoanelor fizice care au devenit proprietari ca urmare a partajului judiciar sau a dezbaterii procedurii succesorale.
Oare avem sanse sa fim eligibil daca nu s-a facut inmatricularea pe numele persoanei mostenitoare?
Daca prin succesiune sunteti mostenitoare, ar trebui sa va incadrati la art.9 - Criterii de eligibilitate a solicitantului de finantare din ordinul 864 din 30 martie 2023 pct.b)