Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul cod de procedura penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul cod de procedura penala

Buna ziua,
Am si eu 2 intrebari de pus la care sper sa primesc raspunsuri avizate:
1. stie cineva cu exactitate cand trebuie inceputa si terminata implementarea noului cod de procedura penala?...eu am gasit niste informatii in care data de 15 iulie 2013 era data ca moment de inceput al implementarii acestui cod..
2. "spalarea de bani" este cuprinsa si ea in noul cod penal?..ca am gasit pareri pro si contra...daca DA care este in noul cod pedeapsa pentru aceasta infractiune.
Va multumesc
,,Spalarea de bani,, nu este prevazuta in Noul Cod penal ci intr-o lege speciala.