Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daune accident Germania
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daune accident Germania

buna ziua,

am fost implicat acum 2 saptamani intr-un accident grav de masina pe autobahn, celalat sofer fiind de vina (neamt)
accidentul a avut ca urmare:
- dauna totala a masinii mele
- vatamarea mea corporala cu 6 zile de spitalizare (cusut la cot, hematom la cap tratat incepand cu anestezie totala inca din elicopter si continuata 24 de ore in coma indusa, multiple lovituri, fara fracturi)
- pierderea partiala a auzului la urechea stanga

am inteles de la avocat ca asiguratorul este dispus sa achite cash 700 euro pt vatamarea corporala + spitalizare + masina ca sa nu mai incep proces.

700 euro este o suma ok sau nu pentru asa vatamare corporala?
sau se bazeaza pe faptul ca sunt din alta tara si ma multumesc cu putin?

multumesc anticipat
afaceri01 a scris:

- vatamarea mea corporala cu 6 zile de spitalizare (cusut la cot, hematom la cap tratat incepand cu anestezie totala inca din elicopter si continuata 24 de ore in coma indusa, multiple lovituri, fara fracturi)
- pierderea partiala a auzului la urechea stanga

sau se bazeaza pe faptul ca sunt din alta tara si ma multumesc cu putin?

700 de euro e o suma imfima, pentru ce ati patit dvs.

Treubie sa va adresati unui avocat din Germania, indiferent de costuri, pentru ca daunele se ridica la o suma mult mai mare.
Se poate si cu un avocat din Romania, dar procedurile sunt de lunga durata si dificile, totodata, intrucat se aplica legea germana si nimeni nu va da toate informatiile care sa fie in avantajul dvs, cele doua birouri, german si roman facand front comun in a va despagubi cu o suma cat mai mica. Desigur, mai e si calea instantei de judecata, care poate lamuri mai bine situatia, insa si aceasta procedura e de durata. Asadar, depinde de dvs. cata rabdare aveti.

Daca v-ati pierdut auzul din acel accident, si aveti si acte medicale care sa confirme acest fapt, atunci problema e foarte grava, intrucat vorbim de o invaliditate permanenta , prin afectarea unuia dintre cele 5 simturi , extrem de important pentru desfasurarea unei vieti armonioase a fiecaruia dintre noi. In acest context , oferta de 700 Euro pare cel putin bizara si neserioasa, asadar e bine sa va ganditi bine ce aveti de facut inainte de a semna orice hartie de la asigurator.

cam la cat estimati despagubirile pt cele spuse mai sus fara partea cu auzul (spitalul a spus ca e doar putin afectat si nu e grav) ?
ContSters299026, utilizator
intre timp am primit si raportul spitalului:

- comotie cerebrala
- tinnitus post traumatic
- contuzie cot inflamat cu fisura
- contuzie umar stang
- hematom abdominal