avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de varsta

Va rog daca stie cineva sa-mi spuna trebuie sa ma mai prezint la revizuire anul
acesta intrucat de doua luni de zile indeplinesc conditiile de trecere la pensia de limita de varsta,iar cei de la casa de pensii nu mi-au raspuns la cererea mea din urma cu doua luni.Luna lui septembrie este planificata revizuirea daca nu ma prezint mi se taie pensia.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:55, 23 August 2013
Buna ziua !
Cred ca ar trebui sa va prezentati personal la Casa Judeteana de Pensii pentru lamuriri.
Legea 263/2010

ART. 79

(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:

b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;

sunt pensionar militar iar pana la Bucuresti sunt 1ooo Km.
1. Luati legatura (prin telefon, e-mail sau scrisoare postala) cu Casa sectoriala de pensii a MApN.

2. Cred ca v-au "pierdut" prin evidentele lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate nerevizuibila asofronie asofronie Sunt pensionat medical gradul 3,militar,anul nasterii 05.01.1968,stagiul complet de cotizare conform anexei 6, in decizia de pensionare specifica- pensionare ... (vezi toată discuția)
Pensie nerevizuibila romeoiorgu romeoiorgu in ce situatie un pensionar cu gradul III de invaliditate revizuibil, poate fi trecut ca nerevizuibil? (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate cristiana59 cristiana59 Sunt nascuta in octombrie 1959 si am lucrat fara intrerupere din noiembrie 1982 pana in martie 2015,cand am fost pensionata medical ,cu termen de revizuire ... (vezi toată discuția)