Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de varsta

Va rog daca stie cineva sa-mi spuna trebuie sa ma mai prezint la revizuire anul
acesta intrucat de doua luni de zile indeplinesc conditiile de trecere la pensia de limita de varsta,iar cei de la casa de pensii nu mi-au raspuns la cererea mea din urma cu doua luni.Luna lui septembrie este planificata revizuirea daca nu ma prezint mi se taie pensia.
Buna ziua !
Cred ca ar trebui sa va prezentati personal la Casa Judeteana de Pensii pentru lamuriri.
Legea 263/2010

ART. 79

(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:

b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;

sunt pensionar militar iar pana la Bucuresti sunt 1ooo Km.
1. Luati legatura (prin telefon, e-mail sau scrisoare postala) cu Casa sectoriala de pensii a MApN.

2. Cred ca v-au "pierdut" prin evidentele lor.