Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Politia Locala - abuz
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Politia Locala - abuz

Buna ziua sau buna seara depinde cand cititi mesajul :D.
In data de 2.08.2013 ma aflam intr-un parc la ora 9:35 parcul se inchidea la ora 10:00 un prieten de al meu manca seminte si in acel timp a venit politia locala.Acestia i-au luat datele si un prieten de-al meu s-a dus sa vada ce se intampla , i-au luat si lui datele iar eu cand m-am dus m-a bufnit rasul iar politistul a crezut ca rad de el. A vrut sa-mi ia datele eu am vrut sa plec m-am intors politistul m-a luat de mana m-a dus in cabina. Din cauza fortei am cazut pe o bancuta acesta m-a ridicat de tricou a zis sa nu stau jos. Mi-a zis sa-i dau datele eu am refuzat si mi-a zis ca mergem la sectia de politie l-a luat si pe prietenul meu ca martor. Am ajuns la sectia de politie ne-am asezat jos acesta imi facea procesul verbal in tot aces timp m-a sunat mama , am vorbit cu parintii mei a coborat tata-l meu ca sectia de politie era aproape de noi. Cand a ajuns tatal meu am inceput sa ne certam , a venit avocatul si mama prietenul meu. Politistul a zis ca eu am injurat dar nu am facut asa ceva. Au inceput sa ne filmeze dupa tot acest calvar a venit cu procesul verbal am refuzat sa semnez, dupa 2 saptamani au venit 2 politisti au intrat in curte au vorbit cu bunica mea. Buna le-a pus ca eu si cu tata nu suntem acasa acestia au plecat si au lipit cu scotch pe poarta ambele procese verbale.
Ce pot face sa contest procesele verbale si consider ca acesta ar fi un abuz.Daca pot sa fac plangere penala cum as putea?
In termen de 15 zile de la comunicarea PV formulati plangere contraventionala la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constata si consemnata contraventia
Pentru a va sustine si proba punctul de vedere,se impune sa solicitati proba cu martori ,pe care urmeaza sa ii nominalizati,pentru a fi audiati