Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legalitate constructie - documente necesare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legalitate constructie - documente necesare

buna ziua--aven un act de donatie de la o matusa...cere ne a dat mie si sotului(sotul fiind nepotul ei)...am dobandit o casa batraneasca si terenul in total 1350m....am daramat jumatate din casa batraneasca,jumatate inca este in picioare...si pe parte daramata am construit o casa si am ridicat si etaj......as dori sa stiu ce documente si ce putem face sa intram in legalitate cu constructie.....
Ati daramat partea din casa fara a avea autorizatie de demolare si ati inceput sa construiti fara a avea autorizatie de constructie?
La ce va referiti cand cereti sfatul pentru a intra in "legalitate"?

Daca este vorba despre acte de construire trebuie sa solicitati autorizatie de constructie la primarie.

Documente necesare pentru eliberarea autorizatiei de construire:
-cerere tip completata;
-certificatul de urbanism pentru imobilul in cauza (copie);
-dovada titlului solicitantului asupra terenului;
-proiectul pentru autorizatia de construire (PAC), in doua exemplare , intocmit de un proiectant autorizat, contine:
-piese scrise - memoriu succint pentru fiecare specialitate;
-piese desenate :
- plan de incadrare in teritoriu;
- planul de situatie al imobilelor;
- plan fundatii;
- planurile tuturor fundatiilor;
- sectiuni (transversala si orizontala);
- planul invelitorii;
- toate fatadele;
- alte piese scrise si desenate solicitate prin Certificatul de urbanism.
-avizele, acordurile, punctele de vedere, studiile si verificatorii pentru exigentele solicitate prin Certificatul de urbanism;
-dovada achitarii taxei pentru eliberarea autorizatiei de construire (chitanta sau ordin de plata).
multumesc pentru rspun..as vrea sa va mai intreb ceva,tinand cont ca nu am daramat decat jumate,de la primarie mi a cerut sa o trec toata din beton si nu dn pamant cum era inainte...deci si in situatia asta imi mai trebuiesc toate actele ce mi ati spus?

da am daramat ..doar intreband la primarie..mi s a spus ca o pot face...,ca mai toti din sat au facut la fel..in locul caselor batranesti au aparut case mari si frumoase...nu am primit nici o autoriatie in scris...de la taxe si impozite mi s a spus ca daca o platesc toata din beton nu sunt probleme...asa ca acum asa cum am spus mai sus..as vrea sa intru in legalitate..ca sa nu mai stau cu frica in san..si sa fiu in regula..mentionez ca eu am intabulare si cadastru pe casa veche..din moment ce am facut cu matusa act de donatie...multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic