Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare garantie agent vanzari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare garantie agent vanzari

Buna ziua,
lucrez la o firma de distributie ca agent de vanzari si mi s-a retinut lunar din salariu 20% garantie, aproximativ 2 ani. Urmeaza sa demisionez, dar firma nu-mi restituie garantia decat sub forma unor chitante la firmele la care am distribuit marfa si care ulterior s-au desfiintat ramanand cu sold.
Exista posibilitatea de a-mi recupera garantia pe cale legala direct de la angajator sau daca opresc banii din incasari echivalentul garantiei ce consecinte pot urma?
1. Legea nr.22/, art. 16 :
Garantia in numerar si dobanda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cand paguba a fost acoperita in intregime. Organizatia socialista este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre Casa de Economii si Consemnatiuni in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.
In cazul transferarii gestionarului intr-o alta functie pentru care de asemenea se cere garantie, carnetul de consemnare in care au fost inscrise sumele depuse drept garantie va fi trecut la noul loc de munca, procedandu-se atunci cand este cazul, potrivit articolului 20.
Cand gestionarul a cauzat o paguba in gestiune la locul sau de munca si aceasta nu se acopera integral in termen de o luna de la obtinerea titlului executoriu definitiv, organizatia socialista se va despagubi din garantia in numerar constituita in favoarea sa.
In situatia in care sumele depuse drept garantie au fost ridicate, in intregime sau in parte, de organizatia socialista pentru a se despagubi, gestionarul este obligat sa reintregeasca garantia in numerar in rate lunare de 1/3 din salariul tarifar sau din castigul mediu lunar, dispozitiile articolului 13 aplicandu-se in mod corespunzator.

2. Astfel, garanţia reţinută poate fi ridicată încetarea contractului de muncă, în situaţia în care nu a cauzat o pagubă, obligaţia restituirii revenind angajatorului.

3. Aveti dreptul de a actiona in instanta refuzul angajatorului de a va restitui garantia materiala.
Buna ziua,

va multumesc pentru raspuns, dar functia pe care o ocup la firma respectiva este de agent vanzari, nu gestionar. Datoria mea este de a prelua comenzile, marfa fiind distribuita de soferi cu plata la termen avand acordul firmei de distributie iar ulterior eu incasand contravaloarea facturii.

1. Faptul ca unele firme la care s-a distribuit marfa s-au inchis neachitand datoriile, este responsabilitatea mea?

2. Garantia retinuta reprezinta 20% din salariu pe luna, suma pe toata perioada fiind de aproximativ 10000 lei, legal poate fi retinuta suma respectiva?

3. Se considera paguba nerecuperarea contravalorii facturilor neachitate de firmele inchise si care au fost date in judecata de firma de distributie fara niciun rezultat, deoarece administratorii nu detineau bunuri pe numele lor?

4. Firma de distributie ce riscuri isi asuma in momentul in care permite distributia marfii cu plata la termen?

Va multumesc anticipat!
1. Faptul ca unele firme la care s-a distribuit marfa s-au inchis neachitand datoriile, este responsabilitatea mea?

Nu este datoria dvs si nici responsabilitatea dvs de a recupera datoriile.

2. Garantia retinuta reprezinta 20% din salariu pe luna, suma pe toata perioada fiind de aproximativ 10000 lei, legal poate fi retinuta suma respectiva?

Legea nr.22/1969 prevede:
Art. 12. - Garantia in numerar va fi de minimum un salariu si de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depasi valoarea bunurilor incredintate.
Pentru gestionarii retribuiti pe baza de cota procentuala, cuantumul minim al garantiei in numerar va fi echivalent cu cistigul mediu pe o luna, iar cel maxim cu cistigul mediu pe 3 luni.

Art. 13. - Garantia in numerar se retine in rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din cistigul mediu pe o luna, dupa caz. Daca, din cauza altor retineri, ratele din contul garantiei in numerar nu pot fi retinute, gestionarul este obligat sa le depuna.
Pentru angajatii temporari, altii decit cei prevazuti la art. 10 alineatul ultim, precum si pentru angajatii sezonieri, se vor putea stabili rate mai mari sau chiar obligativitatea depunerii, la incredintarea gestiunii, a garantiei integrale in numerar.

3. Se considera paguba nerecuperarea contravalorii facturilor neachitate de firmele inchise si care au fost date in judecata de firma de distributie fara niciun rezultat, deoarece administratorii nu detineau bunuri pe numele lor?

Este paguba in dauna angajatorlui, dar nu este vina salariatului ca un client a dat faliment si nu si-a achitat marfa cumparata.

4. Firma de distributie ce riscuri isi asuma in momentul in care permite distributia marfii cu plata la termen?

Isi asuma riscul ca , cumparatorul sa intre in faliment sau sa dispara.