avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura reincarcari cartele
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura reincarcari cartele

va rog sa-mi spune-ti daca reincarcarile la cartele telefonice ale administratorului sunt nedeductibile sau deductibile.
mentionez ca administratorul societatii are cartele telefonice mobile pe care reincarca periodic si-mi aduce fact sau bonuri pt reincarcare. eu cum le inregistrez in contabilitate , cartela o fol in interesul firmei . cum ar tb sa procedez si cum le contez?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:04, 26 August 2013
Se inregistreaza :

% = 401
626
4428/4426

401 = 5311 / 542 (registru casa sau decont)

Cheltuielile si tva-ul (daca e cazul) sunt deductibile daca se efectueaza în scopul realizării de venituri impozabile.


Totusi va readuc aminte ca potrivit:

Cod fiscal art. 55 (2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
d) indemnizaţia lunară brută, precum şi suma din profitul net, cuvenite administratorilor la companii/societăţi naţionale, societăţi comerciale la care statul sau o autoritate a administraţiei publice locale este acţionar majoritar, precum şi la regiile autonome;
.......
(3) Avantajele, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), primite în legătură cu o activitate menţionată la alin. (1) şi (2) includ, însă nu sunt limitate la:
......
e) abonamentele şi costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, în scop personal;

Ultima modificare: Luni, 26 August 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizari factura romtelecom ContSters68776 ContSters68776 buna ziua! as putea contabiliza penalizarile neincluse in baza te tva astfel? 635=542. daca restul facturii am cont. 4426,626=542? sunt incepatoare:P ms mult (vezi toată discuția)
Plati in numerar ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, Am urmatoarea intrebare: daca administratorii firmei ridica bani de la banca si le tin in \\"buzunar\\" iar la sf. lunii contabilul primeste ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila achizitie carburati 50% deductibila getacatinca getacatinca Buna seara, Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pt achizitie carburanti cu deduct 50%, este corect: % =401 2480 6022 deduct ... (vezi toată discuția)