Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Documente pentru indemnizatia somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Documente pentru indemnizatia somaj

am citit pe un site care sunt documentele necesare pt. alcatuirea dosarului de acordare a indemnizatiei de somaj si nu am mai vazut :
1.dovada achitarii contributiei la somaj pe 12 luni din ultimile 24 si
2. decizia de desfacere a contractului de munca (stiu ca numai in anumite conditii ai dreptul la somaj de ex. daca-ti dai demisia sau pleci de ''comun acord" nu se acorda indemnizatia).
intrebare : mai sunt necesare cele 2 conditii ?
Copie + Originale
- C.I.
- Diploma studii/Acte calificare
- Carnet munca
- Decizie incetare contract
- Adeverinta de vechime de la 01.01.2011 pana la data incetarii contractului
- Anexa 14 (26) salariile pe ultimele 12 luni

Originale

- Anexa3
- Anexa 8
- Aedeverinta medic
- Adeverinta Fisc
- DOSAR CU SINA
Bruta, utilizator
Chiar daca nu este preavzuta in mod obligatoriu decizia de incetare a raportului de munca se va solicita la depunerea actelor la AJOFM.
multumesc ! anexa 3,8,14(26) la ce ? la legea somajului ?
Este vorba despre Legea nr.76/2002, intrucat se solicita , printre altele, carnetul de munca in original si in copie adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin H.G. nr. 174/2002 cu modificarile si completarile ulterioare, sau, in cazul in care nu exista carnet de munca intocmit, adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin H.G. nr. 174/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si alte acte care, potrivit legii, atesta existenta unor raporturi de munca sau de serviciu pana la data de 31 decembrie 2010 si, dupa caz, vechimea in munca realizata anterior datei de 1 martie 2002;