Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensie

Pentru o femeie nascuta la 17 septembrie 1960 cu o cotizatie de 31 ani si 3 luni, cand ar avea dreptul sa iasa la pensie anticipata partiala?
Somajul se ia in calcul ca si vechime?
Conditii:
Varsta 56 de ani si 10 luni
Stagiu 31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.

Legea 263/2010

ART. 65

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

1. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, plata contributiilor fiind facuta de la buget de catre Agentia de Somaj.

2. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1960 barsta standard de pensionare este de 61 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 10 luni, in iulie 2022;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 10 luni, in iulie 2017, daca veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 10 luni.

4. Daca in cei 31 de ani si 3 luni nu intra si lunile cat ati fost in somaj indemnizat atunci le adaugati si pe acestea si indepliniti conditia de stagiu de cotizare dar mai aveti pe cea de varsta care se indeplineste in iulie 2017.