avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calitate de asigurat medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calitate de asigurat medical

buna ziua!va rog sa-mi raspundeti si mie la 2 intrebari:1)nu realizez alt venit decat indemnizatia lunara primita ca si consilier local,deci nu sunt salariat,mi se retine si se vireaza la sanatate 23 lei lunar.in acest context,sunt sau nu asigurata medical???.am sunat la casa de sanatatePH si mi s-a spus ca da,dar ca Primaria nu a facut raportare catre ei.Primaria spune ca face lunar raportare,dar eu totusi nu exist ca asigurat in baza de date!ce trebuie sa fac ca sa beneficiez de asigurare!
2)sotul meu are un PFA si a platit lunar 84 lei,asa cum i-a venit decizie de impunere de la ANAF!Verificand azi la o farmacie am constatat ca nici el nu figureaza ca si asigurat!de ce mai platim sumele astea daca nu beneficiem de asigurare?daca nu sunt suficiente sumele platite de ce nu ni se spune,de ce ne vin hartii acasa cu sume care nu ne ajuta cu nimic?ce trebuie sa fac acum,trebuie sa mai platesc niste sume de bani pe numele sotului ca sa beneficiez macar de coasigurare?unde se plateste diferenta,la ANAF sau la CASA DE SANATATE?cine ne da adeverinta de asigurare?am intrebat diversi functionari de la ambele institutii si nici unul nu m-a lamurit,unul era de o parere altul de alta!singura speranta sunteti d-voastra,mai ales ca am probleme de sanatate ce nu suporta amanare!cu stima,cornelia radoi!

Alte discuții în legătură

Calitatea de co-asigurat - urgent samyku samyku Va rog mult sa-mi spuneti si mie dupa cat timp sotia poate sa fie co-asigurat al sotului? Doar el lucreaza... De la Casa de Sanatate ei spun ca numai dupa ce ... (vezi toată discuția)
Cas persoane care lucreaza in ue lorelena1306 lorelena1306 Am rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii: Am o ruda care este plecata in Italia de cativa ani. Acolo este platitoare de taxe la statul italian. Ar vrea ... (vezi toată discuția)
Coasigurat alecris alecris Eu lucrez in invatamant de 15 ani iar sotul meu nu este anjajat nicaieri de 3 ani. Poate figura ca si coasigurat? Ce acte sunt necesare si unde se depun? ... (vezi toată discuția)