Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical gravida
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical gravida

Buna ziua, sunt gravida in 3 luni, sunt angajata la o firma privata de 1 an si 8 luni si as vrea sa stiu la cat concediu medical am dreptul, daca acesta se scade din vechime.Precizez ca am codul indemnizatiei 06 (urgenta medicala).
Va multumesc!
Durata de acordare a concediului si indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de cel mult 183 de zile in intervalul unui an, socotita din prima zi de imbolnavire.

Incepand cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de catre medicul specialist pana la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al casei de asigurari sociale.
si spuneti-mi, pe perioada concediului medical se suspenda contractul individual de munca si daca la pensie ma afecteaza concediul medical?
Pe perioada concediului medical contractul de munca nu se suspenda si nu va afecteaza la pensie, deoarece se retin si vireaza contributiile la pensii aferente concediului medical.
1. Conform Codului muncii contractul individual de munca (CIM) se suspenda de drept pe perioada concediilor medicale:

Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;

2. - Suspendarea CIM nu inseamna incetarea lui.
- Pe perioada suspendarii CIM sunteti tot salariata acelei unitati insa nu prestati activitate si nu primiti salariu dar primiti indemnizatie pentru concediu medical.

3. - Perioada de concediu medical este stagiu de cotizare la pensie.
- Din indemnizatia de concediu medical se retine contributia pentru pensie.
art.3 alin.2 din HG 500:
Registrul se completează în ordinea angajării si cuprinde următoarele elemente:
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu exceptia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;

In cazul codului muncii vorbim doar de o suspendare la nivelul dosarului de personal neoperabila in REVISAL.
celeterm, utilizator