Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I si Grupa II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I si Grupa II de munca

Buna seara!
Care este perioada minima lucrata in grupa I si grupa II
ce poate fi luata in considerare pentru reducerea varstei de pensionare?
Zilele de concediu medical sunt considerate vechime neintrerupta?
Multumim!
1)Grupa I-a 2 ani
2)Grupa II-a 6 ani

3)Codul muncii:

Art. 50
Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:

b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
Din indemnizatia pentru concediu medical se retine si vireaza contributia pentru pensie asa ca perioadele de concediu medical sunt stagiu de cotizare la pensie.
Nu vreau sa creez o polemica intre dumneavoastra si coleg
dar pana la urma care-i adevarul , este considerat concediul medical
perioada neintrerupta sau nu este?
Multumesc frumos!
:(
1. - Nu e nici o polemica.
- Pe perioada de concediu medical se suspenda de drept contractul individual de munca (CIM) dar asta nu are legatura cu ce am spus eu.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate, dacã:
A. desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau în baza raportului de serviciu;
B. desfãşoarã activitãţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autoritãţii executive, legislative ori judecãtoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugãreşti, ale cãror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevãzute la lit. A;
C. beneficiazã de drepturi bãneşti lunare ce se suportã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, în condiţiile legii.

Art. 2. - (1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporarã de muncã, cauzatã de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnãvirilor şi recuperarea capacitãţii de muncã, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncã sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal.

Art. 45. - (1) Perioadele în care asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) şi (2) beneficiazã de indemnizaţiile prevãzute la art. 2 constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, pentru aceste indemnizaţii datorându-se contribuţia de asigurãri sociale reglementatã de prevederile legale.

3. Deasemenea Codul fiscal prevede retinerea contributiei pentru pensia (CAS) din indemnizatia pentru concediu medical.

4. Deci perioada de concediu medical este stagiu de cotizare la pensie deoarece sa plateste CASS pentru aceasta perioada.
Un raspuns mai mult decat concludent
Multumesc frumos!
ContSters362803, utilizator