Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rugaminte- imposibilitate plata credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rugaminte- imposibilitate plata credit

Buna seara,
Am o rugaminte adresata celor care sunt in cunostinta de cauza.
Am contactat acum 5 ani un imprumut de nevoi personale, cu termen de rambursare pe 10 ani.Deci practic mai am de plata in 5 ani suma de 150 euro.
Din luna ianuarie a acestui an(2013), am intrat in somaj.Am platit in continuare cei 15 euro, pana in iunie, cand m-am dus la Banca si am cerut sa ajungem la o intelegere.Am completat o groaza de hartii si am fost intrebata cat pot sa platesc pe luna, specificand in hartiile lor acest lucru.Am spus ca 150 ron.De atunci pana la primirea rasp. lor am achitat cate 200 ron lunar,echiv a 47 euro.
Mi s-a raspuns peste 3 luni si mi s-a spus ca voi plati 335 ron pe o per de 15 ani.
Soc! Am fost terorizara telefonic pana cand am zis ca trebuie sa accept aceast varianta ,,super draguta''.
Ei da, am raspuns cu 2 zile intarziere si nu mai sunt de acord.
Ce mai pot face?Va rog mult sa ma ajutati.Sunt casatorita dar imprumutul l-am facut inainte de casatorie.
Casa nu avem , am cumparat in timpul casatoriei o masina care e trecuta pe numele sotului.Ne-o pot lua?
Astept raspunsurile d-voastra cu multumirile anticipate.
Ca sa poata executa acea masina, ar trebui sa ceara partajul ei si nu cred sa riste.
Daca se ajunge la executare silita, va pot pune poprire pe 1/3 din salariu.
gi-jane2, moderator
Incercati sa va angajati si achitati creditul pt ca in timp costurile acestuia vor creste, se va adauga dobanda penalizatoare.
n-are ce dobanda penalizatoare sa se adauge. e de plata numai creditul (principalul, suma efectiv ramasa de plata din credit) si dobanda curenta restanta, nu si dobanda penalizatoare, care, chiar daca exista in contract, este ilegala.

Clauza penală prin care se stabileşte obligaţia restituirii la scadenţă a sumei împrumutate sub sancţiunea penalităţilor de întârziere, pe lângă dobânda contractuală convenită sau pe lângă dobânda legală, contravine prevederilor legii.
ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ªI JUSTIŢIE - SECŢIILE UNITE - DECIZIA Nr. XI
din 24 octombrie 2005, Publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 123 din 09/02/2006
[ link extern ]

ContSters257414, utilizator
Pentru a fi considerata ilegala acea dobanda penalizatoare, acest fapt ar trebui sa fie constatat de catre o instanta de judecata in urma unui proces in acest sens.
o instanta de judecata nu poate constata decat ca este ilegala acea dobanda penalizatoare.

Clauza penală prin care se stabileşte obligaţia restituirii la scadenţă a sumei împrumutate sub sancţiunea penalităţilor de întârziere, pe lângă dobânda contractuală convenită sau pe lângă dobânda legală, contravine prevederilor legii.
Obligatorie, potrivit art. 329 alin. 3 din Codul de procedură civilă.
[ link extern ]

ContSters257414, utilizator