avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incheierea unui testament in favoarea unei minore
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incheierea unui testament in favoarea unei minore

Buna ziua am rugamintea daca aveti amabilitatea de a mi raspunde unei intrebari. Sunt divortat din anul 2007 tot de atunci am incredintata spre crestere si educare sentinta definitiva si irevocabila pe fata mea . Copilul are in prezent 10 ani. Nu mai am alti copii fiiind unica mea fica. Nu sunt casatorit si nu intentionez sa mai ma casatoresc deloc pe parcursul vietii. Doresc sa intocmesc un testament in favoarea minorei , pentru niste bunuri proprii , respectiv un apartament si un teren. Testamentul vreau sa fie incheiat la notar . Ce acte imi sunt necesare si care este procedura legala. Va multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 13:31, 2 Septembrie 2013
Nu văd rostul. Oricum, fiind unicul copil, va moşteni toate bunurile dumneavoastră.

Testamentul nu-i transmite fiicei niciun bun pînă după decesul dumneavoastră. Vreţi să încheiaţi un act care va produce efecte doar la deces, pe care îl puteţi revoca oricînd, fie expres, fie tacit. Cheltuială inutilă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept viager de habitatie aaalinaaa aaalinaaa buna ziua, problema mea este urmatoarea: Am dobandit inaintea casatoriei in imobil,acum m-am casatorit,eu am o fetita din prima casatorie iar sotul meu un ... (vezi toată discuția)
Dezmoșteniri unic fiu ? bună ziua, sunt unicul copil al părinților mei . aceștia ... 1998 C 1998 C Bună ziua , sunt unicul copil al părinților mei . Aceștia au făcut testament între ei prin care își lasă toate bunurile unul altuia . Am înțeles ca ... (vezi toată discuția)
Testament alina1234545 alina1234545 Buna ziua, numele meu este Alina si va cer un sfat in legatura cu un testament: "' X "" este vaduv, si are 3 copii, 2 copii "" A si B"" din prima ... (vezi toată discuția)