Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incheierea unui testament in favoarea unei minore
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incheierea unui testament in favoarea unei minore

Buna ziua am rugamintea daca aveti amabilitatea de a mi raspunde unei intrebari. Sunt divortat din anul 2007 tot de atunci am incredintata spre crestere si educare sentinta definitiva si irevocabila pe fata mea . Copilul are in prezent 10 ani. Nu mai am alti copii fiiind unica mea fica. Nu sunt casatorit si nu intentionez sa mai ma casatoresc deloc pe parcursul vietii. Doresc sa intocmesc un testament in favoarea minorei , pentru niste bunuri proprii , respectiv un apartament si un teren. Testamentul vreau sa fie incheiat la notar . Ce acte imi sunt necesare si care este procedura legala. Va multumesc anticipat .
Nu văd rostul. Oricum, fiind unicul copil, va moşteni toate bunurile dumneavoastră.

Testamentul nu-i transmite fiicei niciun bun pînă după decesul dumneavoastră. Vreţi să încheiaţi un act care va produce efecte doar la deces, pe care îl puteţi revoca oricînd, fie expres, fie tacit. Cheltuială inutilă.