Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul la banii de concediu neefectuat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul la banii de concediu neefectuat?

Daca sunt angajata de 6 luni la o firma privata, am dreptul la bani de concediu neefectuat? Va multumesc anticipat !
Nu.Concediul de odihna trebuie efectuat ,pentru refacerea capacitatii de munca .Concediul de odihna se acorda numai dupa 11 luni lucrate.Plata zilelor de concediu de odihna neefectuat se face numai la incetarea contractului de munca.
altapila60 a scris:

.....Concediul de odihna se acorda numai dupa 11 luni lucrate.,,,

Aceasta prevedere a fost abrogata ... in prezent, Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

Asadar , se poate lua CO si imediat dupa angajare. Insa, CO se acorda proportional cu perioada din an lucrata.