avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul la banii de concediu neefectuat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul la banii de concediu neefectuat?

Daca sunt angajata de 6 luni la o firma privata, am dreptul la bani de concediu neefectuat? Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 4 Septembrie 2013
Nu.Concediul de odihna trebuie efectuat ,pentru refacerea capacitatii de munca .Concediul de odihna se acorda numai dupa 11 luni lucrate.Plata zilelor de concediu de odihna neefectuat se face numai la incetarea contractului de munca.
altapila60 a scris:

.....Concediul de odihna se acorda numai dupa 11 luni lucrate.,,,


Aceasta prevedere a fost abrogata ... in prezent, Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

Asadar , se poate lua CO si imediat dupa angajare. Insa, CO se acorda proportional cu perioada din an lucrata.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna hbira hbira Buna ziua, Pentru ca acest an nu am efectuat concediul de odihna, iar cu data dede 1 iulie 2012 voi schimba locul de munca, pot beneficia de concediu de ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna ancady2003 ancady2003 Din 01.08.2011 sunt angajata la o soc.privata. mi se spune ca am dreptul sa-mi iau concediu de odihna abea in anul 2013, sau dupa ce implinesc 11 luni in ... (vezi toată discuția)