Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... RADIERE DONATIE IN C.F.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

RADIERE DONATIE IN C.F.

Doresc sa stiu daca un act unilateral de revocare donatie facuta sotului care la data revocarii era decedat se poate radia in cartea funciara sau doar pe cale judecatoreasca.Precizez ca donatia a fost facuta sub regimul vechiului cod civil , iar revocarea sub regimul celui nou.Va multumesc.

Daca la data revocarii sotul era decedat nu se Mai poate revoca donatia.
art. 937 C. civ. “orice donatiune facuta intre soti in timpul maritagiului este revocabila.” Iată deci, că legiuitorul, care a creat pentru donaţie în general o irevocabilitate mai puternică decât în cazul celorlalte contracte, a trecut în extrema cealaltă când este vorba de soţi, reglementând o donaţie esenţialmenterevocabilă, derogând chiar de la forţa obligatory a oricărui contract.Soţul care a făcut, deci, în timpul căsătoriei, o donaţie celuilalt soţ, poate să o revoce oricând, fieîn timpul căsătoriei, fie după desfacerea acesteia şi chiar şi după moartea soţului donator, în raport cu moştenitorii . acesta este un citat dintr-un tratat de drept civil. Ce parere aveti?
Art.1031 Cod civil
Orice donatie incheiata intre soti este revocabila NUMAI IN TIMPUL CASATORIEI.

Cam asta e parerea legiuitorului si a mea.